Strana Su Ťij se prohlásila za vítěze voleb v Myanmaru. Etnické menšiny ale hlasovat nesměly

3 minuty
Horizont ČT24: Kontroverze kolem voleb v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Myanmar má za sebou druhé volby od konce vojenské diktatury. Za svobodné je ale podle mezinárodních pozorovatelů lze označit jen stěží. Přes 1,5 milionu voličů z etnických menšin úřady z hlasování vyloučily. Včetně statisíců muslimských Rohingů, vůči kterým podle vyšetřovatelů OSN páchá myanmarská armáda genocidu. Terčem mezinárodní kritiky je i místní politická vůdkyně a někdejší demokratická ikona Su Ťij.

Národní liga pro demokracii (NLD), kterou Su Ťij vede, už oznámila, že získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Na oficiální výsledky se však stále čeká.

Národní liga pro demokracii uspěla už v prvních volbách po odchodu vojáků z vlády v roce 2015. Tehdy strana získala 390 mandátů díky vlně optimismu a velké popularity, které se Su Ťij těší.

Letošní volby byly ve znamení epidemie koronaviru, ekonomických obtíží a zvyšujícího se etnického napětí. Část obyvatelstva navíc NLD vyčítá, že nezreformovala ústavu, kterou v roce 2008 prosadili představitelé armády. Ústava tak stále armádě zaručuje čtvrtinu křesel v parlamentu. Představitelé armády ovládají i klíčová ministerstva.

„Volby dopadnou potvrzením vedení Su Ťij. Strana to pojme jako silný výsledek s tím, že demokracie splnila svou povinnost,“ očekával nezávislý politický analytik Richard Horsey. Základní demokratická kritéria ovšem hlasování v Myanmaru nesplnilo.

Lidé bez práva volit

Zatímco se před volebními místnostmi na většině území tvořily fronty, v několika regionech s etnickými menšinami hlasování neproběhlo vůbec. Oficiální zdůvodnění znělo, že to neumožňuje bezpečnostní situace.

„V zemi žije ještě přes 600 tisíc Rohingů, které připravili o občanství a právo volit,“ poukazuje Phil Robertson z organizace Human Rights Watch.

Rohingové patří k nejpronásledovanějším menšinám na světě. Od roku 2017 opustilo Rakhinský stát na západě Myanmaru přes milion příslušníků tohoto etnika. Brutalitu páchanou myanmarskou armádou na této menšině označují zahraniční pozorovatelé za genocidu. Su Ťij to odmítá, zároveň ale přiznává, že k válečným zločinům dojít mohlo. „Je nanejvýš důležité, aby soudní dvůr vyhodnotil situaci přímo v Rakhinském státě bez emocí a přesně,“ nechala se slyšet v roce 2019.

Kvůli mlčení k situaci na západě země přišla Su Ťij už o několik ocenění. Naposledy ji Evropský parlament připravil o výsady Sacharovovy ceny. Letošními volbami dostává pověst někdejší legendy boje za lidská práva další ránu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump v úterý večer středoevropského času podepsal exekutivní příkazy, jejichž cílem je podpořit těžbu uhlí. „Vracíme zpět odvětví, které bylo opuštěno,“ řekl Trump v Bílém domě, zatímco za ním stálo několik desítek horníků.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po zřícení střechy diskotéky v Dominikánské republice zemřelo nejméně 58 lidí

Nejméně 58 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterý na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Uvedly to agentury AP a AFP s odvoláním na šéfa místních záchranářů Juana Manuela Méndeze. Dřívější informace hovořily o 44 obětech. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud v úterý večer vydal předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení „kompromisu“ v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby, informuje agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za „podivné“.
před 5 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Hlavně, aby byla práce.“ Čínské podniky věří, že vyšší cla z USA zvládnou

Do Spojených států míří dvacet procent čínské produkce. Americký prezident Donald Trump přitom v úterý opět zvýšil cla na dovoz z tohoto státu, čímž pohrozil o den dříve. Zpravodajka České televize ještě před tímto nejaktuálnějším vývojem mapovala situaci v exportní základně v provincii Kuang-tung na jihu asijské země. To tamní firmy veskrze věřily, že celní bitvu ustojí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajinci zajali čínské občany bojující na straně Ruska, řekl Zelenskyj

Ukrajinští vojáci se v boji v Doněcké oblasti střetli se šesti čínskými občany bojujícími v rámci ruských sil, dva z nich zajali, řekl podle agentur v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Až dosud se vědělo, že do války proti Ukrajině se na straně Ruska zapojili severokorejští vojáci. Kyjev podle Zelenského očekává vysvětlení Pekingu a reakci Washingtonu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si kvůli situaci předvolalo čínského chargé d'affaires.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 7 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...