Velká Británie zavře v nejhůře zasažených oblastech bary a tělocvičny

Britský premiér Boris Johnson představil nová, přísnější opatření v boji s koronavirem. Kabinet zavádí třístupňový systém podle závažnosti situace v daném regionu. V oblastech s nejvyšším ohrožením počítá vláda se zavřením hospod, barů, tělocvičen a posiloven i sázkových kanceláří a kasin.

Video Události
video

Události: Velká Británie zpřísňuje opatření proti koronaviru

Nový tříúrovňový systém je pokusem o standardizaci nejednotných omezení zavedených po celé Anglii. Zákonodárci budou o tomto kroku hlasovat v úterý. Pokud návrh schválí, začne platit ve středu.

V oblastech na třetím stupni, což je nejvyšší riziko, je cílem zamezit kontaktu ve vnitřních prostorách mezi členy různých domácností, známí by se měli setkávat například při procházce v parku. Otevřeny budou moci zůstat jen ty restaurace, kde se prodává jídlo, alkohol bude moci být případně servírován jen k němu. Nedoporučuje se cestovat dovnitř nebo ven z těchto oblastí.

Do této nejpřísnější kategorie nyní patří jen hrabství Merseyside v severozápadní Anglii, kam spadá město Liverpool. Podle deníku The Guardian by konkrétní soupis toho, která oblast patří do které kategorie, měl být zveřejněn ještě v pondělí večer.

U druhého stupně, který bude třeba v Manchesteru, začne platit zákaz návštěv v domácnostech. U prvního stupně budou platit současná opatření, tedy zavírání hospod ve 22 hodin a zákaz setkávání více než šesti lidí.

Pondělní denní přírůstek nakažených koronavirem ve Velké Británii je vyšší než nedělní, úřady zaznamenaly ve Spojeném království za poslední den 13 972 nově nakažených. S covidem-19 v pondělí podle vládní statistiky zemřelo 50 osob. Británie zůstává s více než 600 tisíci nakaženými koronavirem 12. nejpostiženější zemí v celosvětové statistice připravované Univerzitou Johnse Hopkinse.