Kočner v závěrečné řeči přirovnal proces k soudu s Miladou Horákovou. Vinu odmítl

2 minuty
Události: Kuciakovi rodiče i kolegové čekají na vynesení rozsudku
Zdroj: ČT24

Obhájce slovenského podnikatele Mariana Kočnera vyzval soud, aby jeho klienta zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Požadavek na osvobození svých klientů vznesli ve svých závěrečných řečech i advokáti dalších dvou obžalovaných Aleny Zsuzsové a Tomáše Szabóa. Sám Kočner ve své závěrečné řeči přirovnal proces k soudu s Miladou Horákovou.

Kočner si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Podnikatel ale před soudem v Pezinku prohlásil, že Kuciaka nevnímal jako výjimečného reportéra.

„Ján Kuciak mi žádným způsobem nevadil,“ řekl Kočner, podle něhož se články tohoto investigativního novináře nijak nelišily od těch, které otiskovala další média jako Sme, Denník N nebo Nový Čas. „Ján Kuciak určitě nevybočoval z průměru, dokonce byl pod ním,“ řekl Kočner s tím, že o něm napsal pouze devět článků.

Také Kočnerův obhájce Marek Para motiv vraždy zpochybnil a označil ho za příliš všeobecný. „O mém klientovi píší novináři od 90. let,“ prohlásil Para a dodal, že vražda mohla souviset i s jinou Kuciakovou publikační činností. Měl na mysli teorii, podle níž stáli za vraždou podvodníci s DPH z jižního Slovenska a Maďarska, uvedl zpravodajský web tvnoviny.sk.

Kočner v úvodu své závěrečné řeči přirovnal proces k procesu s Miladou Horákovou. Poznamenal, že v té době ale neměla média takovou moc, jakou mají dnes. „Někdy jsem měl z výstupů v médiích pocit, že jsem byl na úplně jiném jednání než média,“ uvedl.

Je pravda, že v komunikaci používám expresivní výrazy, že zvyšuji hlas, ale nejsem vrah ani neinteligentní hlupák, který si neuvědomí, co způsobí vražda novináře.
Marian Kočner

Policie mi nabídla život v Americe, když obviním Kočnera, řekla Zsuzsová

Rovněž obhájkyně Aleny Zsuzsové, která prý za finanční odměnu objednávku na vraždu převzala, navrhla, aby soud její klientku zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Podobně jako předtím Kočnerův advokát poukazovala na údajné nesrovnalosti v důkazech, které předložila obžaloba, a připojila se k teorii o maďarské stopě ve věci vraždy. V této souvislosti také navrhla výslech dalších svědků. „Je mi opravdu líto, že se tento čin stal, ale je třeba se zamyslet, zda na lavici obžalovaných sedí ti, kteří jsou za to skutečně zodpovědní,“ prohlásila obhájkyně Zsuzsové.

obrázek
Zdroj: ČT24

Sama Zsuzsová ve své závěrečné řeči uvedla, že jí policie nabídla možnost žít spolu se svou dcerou a matkou jako chráněný svědek v Americe. „Abych se vykašlala na Kočnera, protože ten je už odepsaný a shnije v base. A určitě nedovolí, abych jej ohrozila, proto si už objednal zabití mé i mé dcery.“

Jednání policie ohodnotila jako psychický nátlak. „Jestli jim neřeknu (policii, pozn.), že si tu vraždu objednal Kočner, tak dostanu doživotí a už nikdy neuvidím dceru a shniju v base. Když viděli, že to nezabralo, tak mi začali nadávat. Když pochopili, že pana Kočnera neobviním, vzali mě domů a počkali, dokud tam nedorazí všechna média,“ popsala Zsuzsová.

Zoltán Andruskó, který se už dříve přiznal ke zprostředkování vraždy a spolupracoval s policií,  podle Zsuzsové vypovídal po celou dobu lživě.

Spojitost s Kuciakovou vraždou Zsuzsová opět odmítla: „Je nezpochybnitelné, že se skutek bohužel stal. Tato úkladná vražda byla vykonána na objednávku Zoltána Andruskóa. Ani vyšetřování, ani hlavní jednání ale neprokázaly jediný skutečný důkaz o mé vině či účasti. Ani ten nejmenší.“ 

Kromě Kočnera a Zsuzsové čelí obžalobě Tomáš Szabó, kterého jeho bratranec a střelec Miroslav Marček při dřívějším přiznání viny označil za svého řidiče při vraždě. 

I Szabó trvá na své nevině, i když přiznal nedovolené ozbrojování. V závěrečné řeči prohlásil, že vražd se nezúčastnil, a podle novinářů se rozplakal, když hovořil o lítosti s pozůstalými. Soud požádal, aby ho zprostil viny.

Prokurátor navrhuje 25 let vězení

Prokurátor Vladimír Turan navrhl pro trojici trest 25 let vězení. Doživotí nežádal s ohledem na to, že podle znaleckého posudku je u obžalovaných dlouhodobým pobytem za mřížemi možná jistá míra nápravy.

Andruskó loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let. Miroslav Marček zase letos v lednu před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl Marček zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení.

Kočner si přijde rozsudek vyslechnout

Očekává se, že rozsudek zazní ve středu 5. srpna. Z obžalovaných si jej chce vyslechnout jen Kočner. Zsuzsová a Szabó požádali, aby nebyli k soudu předvedeni.

Na závěr procesu se chystají i v redakci webu Aktuality, kde Ján Kuciak pracoval. „Je tu stále s námi. To není vůbec žádné klišé. Ještě nedávno jsme tady řešili, jak by to řešil Jano nebo že toto by bylo přesně téma pro Jana,“ říká šéfredaktor Peter Bárdy. 

Rodiče Jána Kuciaka chodí každý den zapálit na hřbitov svíčku. Stejně vytrvalí byli i při návštěvách soudního líčení. „Myslím, že potom si přece jen trochu vydechneme. Už nikdy to nebude to, co to bývalo. Přišli jsme o syna i o nevěstu,“ říkají.

Slovenské soudy jsou pod obrovským tlakem, tvrdí novinářka

Novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku si nemyslí, že slovenský soud osvobodí všechny obžalované v kauze Kuciak. Uvedla to v pátečním vysílání pořadu ČT Události, komentáře. „Důkazní materiál je dostatečně silný, ale bude určitě těžké napsat rozsudek a odůvodnění,“ dodala.

Zároveň uvedla, že slovenské soudy se nachází pod obrovským tlakem, zejména trestní soud v Pezinku, který má případ na starosti. Nicméně si myslí, že soudci budou rozhodovat spravedlivě.

„Ten proces je nastartovaný, věnovala jsem tomu pečlivě pozornost. Bude z velké části záležet na slovenské vládě, společnosti a lidech,“ řekla Holcová. Očista slovenské společnosti je podle ní nastartovaná, země je z vraždy novináře Kuciaka stále v šoku a kauzu vnímá.

11 minut
Události, komentáře: Závěrečné řeči u soudu ohledně kauzy Kuciak
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 3 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 4 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 9 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 11 hhodinami
Načítání...