Strážcům londýnského Toweru hrozí poprvé v dějinách propouštění. Kvůli koronaviru

Již více než půl tisíciletí chrání takzvaní Beefeaters londýnský hrad Tower před povstalci a útočníky. Nyní jim poprvé hrozí propouštění. Pandemie nemoci covid-19 totiž prudce snížila počet návštěvníků hradu. Tower proslul jako vězení, popraviště či místo úschovy britských královských klenotů.

Video Události: Dopady koronaviru na britský turismus
video

Události: Dopady koronaviru na britský turismus

Zdroj: ČT24

Beefeaters, kteří se oficiálně nazývají Yeoman Warders, žijí se svými rodinami uvnitř Toweru a nyní jich je 37. Oddíl založil v roce 1485 král Jindřich VII. po bitvě na Bosworthském poli za válek růží. Od té doby chrání hrad a panovníka a z té doby se také zachovala jejich dnešní uniforma s výraznými klobouky, díky které jsou okamžitě rozpoznatelní.

Společnost Historic Royal Palace, která spravuje Tower a některé další královské paláce ve Velké Británii, uvádí, že jí nyní kvůli koronaviru chybí 98 milionů liber (2,9 miliardy korun).

„Uzavření našich šesti míst na téměř čtyři měsíce způsobilo našim financím devastující ránu,“ uvedl generální ředitel Historic Royal Palaces John Barnes. Situace má být podle něj podobná až do konce finančního roku, i kvůli pomalému oživení mezinárodní turistiky. „Jednoduše nemáme jinou možnost než snížit náklady na mzdy,“ dodal.

Tower teď navštíví méně než tisíc lidí denně

Příjmy Historic Royal Palaces klesly letos o 87 procent. Plné oživení turistiky čeká společnost nejdříve v období 2023–2024. Tower ročně přivítá kolem tří milionů návštěvníků, po opětovném otevření 10. července však zatím denně dorazilo méně než tisíc návštěvníků, napsaly agentury AP a Reuters.

Beefeaters byli zahrnuti do programu dobrovolného propouštění, který byl spuštěn v červnu a ukončen minulý týden. Historic Royal Palaces však dodala, že bude následovat nucené propouštění. „Domníváme se, že to je poprvé, kdy Yeoman Warders čelí nucenému propouštění,“ uvedla společnost.