Bývalý slovenský prezident Kiska definitivně končí v politice. Čeká ho další operace

Slovenský exprezident Andrej Kiska, který vede vládní stranu Za ľudí, se rozhodl v politice definitivně skončit. Oznámil to na Facebooku. Jak poznamenal slovenský list Nový čas, exprezident své rozhodnutí sdělil po měsících mlčení. Kisku dlouhodobě trápí zdravotní potíže. Politik dal najevo i zklámání, že jeho strana je po únorových parlamentních volbách nejmenším členem vládní koalice.

Video Události
video

Události: Slovenský exprezident Kiska končí v politice

„Mé zdraví mi nedovoluje zůstat aktivní v politice,“ napsal Kiska a dodal, že ho v pondělí čeká další operace, třetí za posledních pět let a druhá za necelý rok. I přes loňskou operaci srdce stále trpí arytmií, kterou se někdy nedaří ani opakovaně odstranit.

Už v pátek proto předsednictvu své strany oznámil, že na srpnovém sněmu nebude kandidovat na předsedu. 

„Za ľudí se potřebuje znovu nadechnout“

Strana podle něj není o jednom člověku, každý je nahraditelný. Za ľudí se také podle Kisky potřebuje „znovu nadechnout“, když ve vládě spravuje ministerstvo spravedlnosti a resort, pod který patří fondy Evropské unie.

„Naše ministryně i našich 12 poslanců pracují na tom, aby Slovensko bylo slušnější zemí, kde platí spravedlnost pro každého stejně, kde nevládne korupce a našinci. (Bývalého premiéra Roberta) Fica jsme definitivně porazili, nemá šanci se vrátit. To ale nestačí, Slovensko musí jít vpřed,“ vzkázal bývalý prezident.

Kiska se za svůj mandát mnohokrát střetl i s populistickým ministerským předsedou Ficem, jehož politický pád začal po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vlna pobouření si vynutila Ficovu rezignaci z funkce šéfa vlády. Parlamentní volby v poslední únorový den ukončily nadvládu Ficovy strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), která tak po čtyřech vítězstvích v řadě odešla do opozice.

Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice.