Polský prezident odvolal velvyslankyni v Praze. Podle zpravodajského serveru šikanovala podřízené

Polský prezident Andrzej Duda odvolal velvyslankyni v Praze Barbaru Ćwiorovou, uvedl ve středu polský zpravodajský server Onet.pl s tím, že se tuto informaci neoficiálně dozvěděl v prezidentské kanceláři. Připomněl, že se velvyslankyně podle zvláštní komise ministerstva zahraničí dopouštěla šikany a diskriminace vůči svým podřízeným.

Novým velvyslancem v Praze se má podle serveru stát náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz. Ten se k tématu nechtěl vyjádřit. Onet dodal, že od rána čeká také na vyjádření ministerstva zahraničí.

Onet v úterý s odvoláním na sdělení ministerstva zahraničí napsal, že interní vyšetřování velvyslankyně Ćwiorové skončilo potvrzením mobbingu, tedy šikany podřízených a jejich diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti.

Zároveň se pozastavil nad tím, že varšavská prokuratura ani po jedenácti měsících vyšetřování nebyla s to vznést obvinění či případ odložit, a velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad v Praze, kde před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních.

Velvyslanectví v Praze vyšetřuje varšavská prokuratura

Onet – a po něm další polská média – loni 19. prosince informoval, že varšavská prokuratura vyšetřuje, zda byla na polském velvyslanectví v Praze porušena práva zaměstnanců. Oznámení na šikanu v práci, neboli mobbing, obdrželi ještě v létě vyšetřovatelé od jednoho z nejvýše postavených úředníků na polském ministerstvu zahraničí Andrzeje Papierze, odpovědného za personální politiku.

Oznámení se podle serveru týkalo škodlivého nebo dlouhodobého porušování práv zaměstnanců. Případnému viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Vystudovaná orientální filoložka Ćwiorová stála v čele ambasády v Praze od září 2018. Předtím působila jako ředitelka odboru evropské politiky na ministerstvu zahraničních věcí nebo na velvyslanectví v Bruselu.