Orlí spár příliš nezatnul. Americký pokus o osvobození rukojmích v Íránu skončil před 40 lety ostudou

Íránci v Teheránu od listopadu 1979 zadržovali 60 rukojmích z amerického velvyslanectví. Pokus Američanů osvobodit je leteckým výsadkem v noci ze 24. na 25. dubna 1980 neuspěl, zahynulo při něm osm amerických vojáků. Rukojmí byli nakonec propuštěni po 444 dnech v zajetí na oplátku za uvolnění íránských kont a další ústupky.

Rozbouřený a protiamericky naladěný dav stoupenců islámské revoluce a ajatolláha Chomejního přepadl 4. listopadu 1979 komplex americké ambasády v Teheránu, kde zajal přes šedesát tamních pracovníků jako rukojmí. Za jejich propuštění požadoval vydání bývalého panovníka šáha Rezy Pahlavího, sebekritiku USA za jejich politiku vůči Íránu v minulosti a závazek, že se nebudou vměšovat do záležitostí země.

Vysvobození rukojmích, jejichž počet se po několika dnech ustálil na 52, se stalo prioritou vlády demokratického prezidenta Jimmyho Cartera. Vojenská akce se zpočátku zdála Bílému domu jako příliš riskantní. Washingtonu tak nezbývalo než zvýšit tlak prostřednictvím hospodářských sankcí.

V listopadu vydal Carter zákaz dovážet íránskou ropu a nechal zablokovat konta íránské vlády v amerických bankách, 7. dubna 1980 pak USA přerušily diplomatické styky s Íránem a vyhlásily zákaz vývozu amerického zboží do země s výjimkou potravin a léků.

Orlí spár

Carter se nakonec i pod tlakem veřejnosti rozhodl k razantnímu řešení. Plán záchranné operace nazvané Orlí spár počítal s nerušeným přeletem téměř celého Íránu mnoha letadly, mnohakilometrovým přejezdem zvláštních jednotek k ambasádě a osvobození diplomaté měli poté odletět přímo z Teheránu americkými vrtulníky na nedalekou leteckou základnu, obsazenou částí zapojených jednotek.

A aby toho nebylo málo, transportní letouny měly doprovázet do bezpečí americké stíhačky.

Přestože se íránské ozbrojené síly v té době, jen rok po vítězství islámské revoluce, potýkaly s řadou potíží a výraznými čistkami, stačilo ke krachu americké akce i drobné narušení plánů. Onu dubnovou noc v roce 1980 se ale nepříjemností objevilo více.

Na prvním provizorním letišti, vyznačeném v poušti asi šest set kilometrů jihovýchodně od Teheránu, ještě podle předpokladů přistálo šest transportních herculesů s palivem a příslušníky zvláštních jednotek, pak se ale vše zadrhlo.

Z osmi těžkých vrtulníků Sea Stallion, které odstartovaly z letadlové lodi Nimitz a měly přepravit výsadek do blízkosti Teheránu, jich na místo setkání kvůli písečné bouři dorazilo jen šest. Ukázalo se také, že zvolená lokalita není tak opuštěná, jak se zdálo. Kolem vedla silnice, a Američanům tak nezbylo než zadržet autobus jedoucí kolem včetně více než čtyř desítek pasažérů. Navíc se ze tmy vynořila cisterna pašující palivo, kterou vojáci zničili; přitom zahynul spolujezdec.

Konec akce

Zpoždění a technické potíže nejen vrtulníků, ale i jednoho z herculesů nakonec přiměly velitele celou akci nad ránem 25. dubna se souhlasem prezidenta odvolat.

Bylo ale ještě potřeba natankovat vrtulníky na zpáteční cestu. Jeden z pilotů měl přelétnout k vedlejšímu tankovacímu stroji, přitom ale za tmy a ve zvířeném písku nepochopil pokyny ze země a jeho hlavní rotor zasáhl letoun plný paliva. Noční poušť ozářil výbuch a požár, při kterém zemřelo osm amerických letců.

Následovala chvatná evakuace na palubách dopravních strojů. Vrtulníky byly vesměs zanechány svému osudu – prchajícím Američanům se je nepodařilo zničit, netknuté zůstaly i dokumenty na jejich palubách. Trosky tankeru a opuštěné helikoptéry zůstaly v poušti jako němí svědci nepodařené vojenské akce ještě mnoho dnů, jejich záběry se objevily v televizích po celém světě. A aby amerického ponížení nebylo málo, posílily nakonec téměř netknuté stroje íránské ozbrojené síly.

Přes neúspěch akce se myšlenka na osvobození rukojmích silou udržela při životě, byť Íránci případný další pokus ztížili tím, že zadržované Američany rozdělili a rozvezli je na různá místa v zemi. Nakonec ale slavila úspěch diplomacie. Všichni zadržovaní se na svobodě ocitli po 444 dnech v lednu 1981, v den inaugurace Carterova nástupce Ronalda Reagana.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 38 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 6 hhodinami
Načítání...