Trump omilostnil demokratického exguvernéra a pardonoval „bílé límečky“

Bývalý guvernér amerického státu Illinois Rod Blagojevich opustil vězení poté, co mu prezident Donald Trump snížil čtrnáctiletý trest za politickou korupci. Kromě Blagojeviche šéf Bílého domu omilostnil další tři lidi a pardon udělil sedmi „bílým límečkům“, které se provinily korupcí, zpronevěrou či křivou výpovědí.

Rod Blagojevich
Zdroj: ČTK/AP Autor: Tim Boyle

Blagojeviche shledal soud v roce 2011 vinným z pokusu prodat místo v americkém Senátu, které zůstalo volné po zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008. Jako guvernér měl Blagojevich pravomoc obsadit volné senátorské křeslo, než dojde k zvláštním volbám.

Kromě kupčení s politickou funkcí byl tehdejší demokratický politik shledán vinným z toho, že zneužíval svou funkci k vybírání peněz. Podle obžaloby například odmítal jedné nemocnici vyplatit dotaci, dokud její vedení neposkytlo dar demokratické straně.

„Bude se moci vrátit domů ke své rodině,“ komentoval Trump před novináři své rozhodnutí snížit Blagojevichovi výměr trestu. „Podle mého názoru i názoru dalších lidí to byl nesmírně přísný, absurdní verdikt,“ dodal.

Blagojevich Trumpovi poděkoval, k prezidentovi podle svých slov cítí nesmírný a nekonečný vděk. „Nemusel to udělat, je to republikánský prezident a já byl demokratický guvernér,“ uvedl s tím, že ve středu uspořádá tiskovou konferenci, na níž se ke svému propuštění vyjádří podrobněji.

Omilostněný exguvernér účinkoval v době, kdy očekával soudní verdikt, v Trumpově reality show Celebrity Apprentice. Nynější prezident Blagojeviche ocenil za jeho odhodlání, s nímž bojoval před soudem.

Veřejně prezidenta k zásahu vyzývala Blagojevichova žena Patti, která proces označila za „hon na čarodějnice“, tedy termínem, který sám americký prezident často používá. Možnost snížit Blagojevichovi trest naznačil Trump již loni, když verdikt označil za „velice přísný“ a exguvernérův přečin zlehčoval jako „hloupost“, kterou dělají všichni politici.

Milosti a pardony pro „bílé límečky“

Vězení díky zásahu amerického prezidenta opustila také Judith Negronová, kterou soud v roce 2011 poslal na 35 let za mříže kvůli organizování zpronevěry za 205 milionů dolarů, a další dva lidé. Kromě milostí Trump udělil také několik pardonů lidem, kteří se provinili korupcí či zpronevěrou.

Pardon dostal Edward DeBartolo mladší, bývalý vlastník týmu San Francisco 49ers z americké NFL, který se v roce 1998 přiznal k zamlčení vydírání, v jehož rámci tehdejšímu guvernérovi Louisiany předal 400 tisíc dolarů za licenci k pokračování týmu.

Bývalý newyorský policejní komisař Bernard Kerik se v minulosti přiznal k osmi těžkým zločinům, včetně zpronevěry a křivé výpovědi, přičemž byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. „Až na narození mých dětí je tohle nejlepší den mého života,“ ocenil prezidentský pardon Kerik.

Finančník a miliardář Michael Milken byl odsouzen k deseti letům vězení za zpronevěru a konspiraci, trest mu nakonec byl snížen na dva roky. Zaplatil také 600 milionů dolarů na pokutách.