Z Mont Blancu se stává Mont Noir. Macron ho chce chránit

Nejvyšší evropský vrchol Mont Blanc má přejít pod ochranu francouzské vlády, která hodlá omezit příval turistů. Bude také rázněji bojovat proti klimatické změně, která horu připravuje o její ledovou střechu. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron. Hlava státu označila boj proti klimatickým změnám za prioritu druhé poloviny pětiletého mandátu, od opozice a environmentálních aktivistů přesto sklízí kritiku.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Emmanuel Macron chce zřídit rezervaci na Mont Blancu

Mont Blanc je jedním z nejviditelnějších evropských symbolů klimatických změn. Ledovec Mér de Glaces odtává až o 40 metrů ročně. Francouzský prezident vyzval na závěr své návštěvy Horního Savojska k aktivnímu postupu.

Ochranu životního prostředí a klimatu označil za „bitvu století“. „Boj za udržení biodiverzity je především bojem za naše vlastní přežití,“ prohlásil v Chamonix. 

Francouzský prezident hovořil o obavách z „křehkosti krajiny“ po ranním výletě na ledovec Mer de Glace (Ledové moře), kde pózoval fotografům v zimním oblečení v barvách státní vlajky. Pás ledu a sněhu pod vrcholem Grandes Jorasses se za posledních sto let ztenčil o 120 metrů a od roku 1850 ztratil ze své délky přibližně dva kilometry.

Ikonické hoře má pomoci nová přírodní rezervace a omezení počtu turistů a horolezců. Na svah hory ročně míří přes 20 tisíc lidí. Nejpoužívanější trasa na vrchol totiž není nikterak obtížná ke zdolání a v nabídce ji mají třeba i cestovní kanceláře. Už v létě 2019 musely úřady omezit počet výstupů na 214 denně.

Hoře nepomůže rezervace, ale ambiciózní snižování emisí, zní od kritiků 

Alpskou exkurzi prezidenta označili zástupci opozice a environmentalisté za cynickou snahu oslovit sympatizanty zelených uskupení před březnovými komunálními volbami. „Vláda se snaží přemalovat svoji politiku na zeleno,“ prohlásil Julien Bayou ze strany Evropa Ekologie-Zelení (EELV).

Arnaud Gauffier ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) sice ocenil Macronovu cestu k „symbolům oteplování“, vládní plány ale považuje za nedostačující. „Důvodem, proč mizí ledovce, je klimatická změna. Ničeho nedosáhneme, pokud nepřijde ambiciózní politika snižování emisí, a v tomto směru výrazně zaostáváme,“ řekl.