Myanmar čelí žalobě za genocidu Rohingů. Násilně jich vyhnal tři čtvrtě milionu

Gambie podala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu žalobu na Myanmar (dříve Barma). Obvinila ho z genocidy menšinového muslimského etnika Rohingů, informují zahraniční média. Západoafrická Gambie tak učinila jménem Organizace islámské spolupráce (OIC), která sdružuje 57 států.

Rohingové si připomněli dva roky od vyhnání z Myanmaru
Zdroj: REUTERS Autor: Rafiqur Rahman

Právníci Gambie podle agentury AP v žalobě požadují, aby tribunál OSN nařídil okamžitá opatření k zastavení „genocidního chování Myanmaru“.

Myanmarské úřady převážně muslimské Rohingy neuznávají jako národnostní menšinu a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše.

Postup Myanmaru vůči menšině podle žaloby k ICJ zahrnuje zabíjení, fyzické i duševní poškozování a nucené přesuny, což nese znaky genocidy, neboť cílem je „zničit celou populaci Rohingů nebo její část“.

Gambie i Myanmar podepsaly úmluvu OSN o genocidě z roku 1984, která její páchání trestá. Zavazuje také všechny signatářské státy, aby genocidě bránily a trestaly ji, připomíná agentura Reuters.

V myanmarském Arakanském státě zůstává asi 600 tisíc Rohingů. Podle zářijové zprávy vyšetřovatelů OSN čelí tito lidé systematickému pronásledování a žijí pod hrozbou genocidy.

Myanmarské bezpečnostní síly v posledních dvou letech při svých operacích zabily tisíce Rohingů a 740 tisíc členů tohoto etnika donutily uprchnout do sousedního Bangladéše.

Myanmar je dominantně buddhistická země. Náboženská nesnášenlivost je jednou z hlavních příčin konfliktu.