Další teorie: Sestřelili zmizelý malajsijský boeing Američané?

Canberra - Pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines, které v březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě, stále není úspěšné. List The Independent dnes tlumočil názor francouzského leteckého experta, podle nějž mohla letoun sestřelit americká armáda v obavách před teroristickým útokem podobným tomu z 11. září 2001.

Marc Dugain, který v minulosti stál v čele firmy Proteus Airlines, uvedl, že Američané mohli letadlo zlikvidovat proto, že se báli útoku na významnou vojenskou základnu na britském ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu. Sestřelení letadla podle Dugaina Washington utajil. Právě do oblasti ostrova Diego Garcia by se nyní mělo soustředit pátrání, prohlásil Dugain.

„Je to nesmírně mocná vojenská základna. Je překvapující, že Američané ztratili veškeré stopy po tomto letadle. Aniž bych se pouštěl do nějakých konspiračních teorií, je možné, že Američané toto letadlo zastavili,“ řekl Dugain s poukazem na armádní základnu na ostrově Diego Garcia, kterou USA využívají od 70. let a kde mají v současné době 1700 vojáků.

Americká vláda nicméně již v minulých měsících popřela teorie, že by se let MH370 dostal do blízkosti základny. Dugain při svých argumentech cituje mimo jiné svědky na Maledivách, kteří prý viděli „obrovské letadlo letící opravdu nízko nad zemí“ k ostrovu. Stroj měl údajně barvy společnosti Malaysia Airlines.

Dugain uvedl, že Boeing 777 mohli kupříkladu na dálku unést hackeři a zamířit s ním právě ke zmíněnému britskému území. Dugain tvrdí, že jeden z agentů britské rozvědky ho varoval, aby „neriskoval“ a po osudu letu MH370 nepátral.

Oficiální verze předpokládá, že se boeing 8. března zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Speciální plavidla prohledala už pětinu nově vymezené zóny u australských břehů, kam se podle expertů stroj pravděpodobně zřítil, žádné trosky ale nenašla. Hledání potrvá nejméně do května příštího roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda v pátek oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šaráa ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.
před 6 mminutami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 1 hhodinou

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské útoky na Ukrajinu zabily několik lidí

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Charkovská oblastní prokuratura během dne podle stanice BBC informovala o dvou zabitých při ruském útoku na nákladní vůz v Izjumu. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američtí představitelé pokutu odsoudili, mezi jiným viní Unii z toho, že tím „útočí na americký lid" a snaží se tak „dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 5 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...