„Mám astma, udusíte mě“. Turecký deník zveřejnil poslední slova Chášakdžího

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží, který byl před necelým rokem zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu, naléhal na své vrahy, aby mu nezakrývali ústa. Upozorňoval je, že má astma a může se udusit. Podle tureckého deníku Sabah, který zveřejnil nové podrobnosti z rozhovoru mezi Chášakdžím a členy saúdskoarabského komanda, šlo o novinářova poslední slova.

Džamál Chášakdží
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hasan Jamali

Na nahrávce jeden ze saúdskoarabských činitelů Chášakdžímu tvrdí, že ho musí odvézt zpátky do Rijádu kvůli příkazu Interpolu. Chášakdží mu ale oponuje, že nikde nemá problém se zákonem a že před konzulátem na něj čeká jeho snoubenka. Na konzulát si šel vyřídit doklady ke sňatku.

Pak se ho podle Sabahu příslušníci komanda snaží přesvědčit, aby svému synovi poslal zprávu, že si nemá dělat starosti, pokud o něm delší dobu neuslyší. „Nic nenapíšu,“ odporuje Chášakdží. „Pomoz nám, abychom ti také mohli pomoci. Protože nakonec tě odvezeme do Saúdské Arábie. A když nám nepomůžeš, víš, co se stane,“ varují novináře.

Posléze mu podle nahrávky vrazi řekli, že ho uspí. „Nezakrývejte mi ústa,“ řekl, než ztratil vědomí. „Mám astma, nedělejte to. Udusíte mě,“ zněla jeho poslední slova. Poté byl udušen igelitovou taškou a jeden člen komanda tělo novináře rozřezal a odnesl z konzulátu v pěti kufrech. Pozůstatky nebyly dosud nalezeny.

Některé podrobnosti z nahrávky, na níž je smrt kritika saúdskoarabského režimu zachycena, byly už ve zprávě zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva Agnes Callamardové zveřejněné v červnu.

Callamardová tehdy doporučila zahájit v souvislosti s vraždou Chášakdžího vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Případ označila za „mimosoudní popravu“.

Saúdská Arábie zpočátku Chášakdžího smrt popírala, ale později přiznala, že byl zabit. Kvůli tomuto případu Rijád postavil před soud jedenáct podezřelých. Princ bin Salmán popírá, že by měl s vraždou cokoli společného.