V Rusku hoří lesy o velikosti poloviny Nizozemska. Kouř dusí Sibiř i Ural

Požáry v Rusku už zuří na dvou milionech hektarů. Zasažená je hlavně Sibiř, dým ale dosahuje i do regionů na Uralu, píše server Newsru.com s odvoláním na úřady. Velikost hořící plochy odpovídá přibližně čtvrtině Česka nebo polovině Nizozemska.

Video Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa. Nikdo ho nehasí
video

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa. Oheň nikdo nehasí

Zdroj: Twitter

Z plochy 2 256 983 hektarů hořícího lesa se drtivá většina nalézá v takzvané oblasti kontroly, tedy v těžko dostupných a odlehlých místech na Sibiři, kde zákon umožňuje požáry nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.

„Na území Ruska se k dnešnímu dni aktivně hasí 162 lesních požárů na ploše 147 168 hektarů,“ poznamenal server Regnum.

Hoří hlavně lesy na Sibiři. V Irkutské oblasti 115 přírodních požárů zuří na ploše téměř půl milionu hektarů, v Jakutsku se 134 požárů rozšířilo na plochu více než tři čtvrtě milionu hektarů a 109 požárů v Krasnojarském kraji postihuje bezmála 900 tisíc hektarů. „Hoří tajga, zvířata utíkají do města,“ poznamenal autor záběrů pořízených v Jakutsku.

Úřady tvrdí, že lidé nejsou v ohrožení

Ministerstvo pro mimořádné situace varuje, že v příštích dnech bude nebezpečí požárů přetrvávat vzhledem k až třicetistupňovým vedrům, suchu a poryvům větru. „Požáry v postižených regionech způsobily značné zhoršení ekologické situace. Dým několik dnů dusí velkou část Sibiře,“ poznamenal Newsru.com.

Kouř se objevil i na Uralu. Lidé v Čeljabinsku se podle televize dohadovali, zda jde, či nejde o běžný smog z průmyslových podniků.

Úřady ujišťují, že monitoring čistoty ovzduší ve velkých městech neprokázal převýšení koncentrace škodlivých částic. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.