Z exilu do čela vlády? Řeckým premiérem se může stát dědic politické dynastie Mitsotakis

Novým premiérem Řecka by se po nedělních předčasných volbách mohl stát dědic politické dynastie Kyriakos Mitsotakis. Jednapadesátiletý ekonom, který by v premiérském křesle mohl následovat svého otce a další dva členy své rodiny, vede konzervativní stranu Nová demokracie. O přízeň voličů se utká se současným levicovým předsedou vlády Alexisem Tsiprasem. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Dědic politické dynastie Mitsotakis se může stát příštím řeckým premiérem

Kyriakos Mitsotakis v posledních týdnech cestuje po Řecku a buduje svůj obraz přístupného lídra, který naslouchá hlasům z ulice a neodmítne nikoho, kdo se s ním chce vyfotit. „Nabízím kroky, které se přímo odrazí v životech lidí. Záleží mi také na tom, abych dal lidem příležitost ukázat, co dovedou,“ hlásí kandidát na premiéra.

Dosud měl ale Mitsotakis jinou pověst – technokrata, jehož rodina má v řecké politice pevně zapuštěné kořeny. Muži z ní stáli v čele řeckých vlád v součtu už dvě desítky let. Naposledy byl premiérem Mitsotakisův otec Konstantinos. Nynější kandidát do čela řecké vlády se narodil do domácího vězení za vlády vojenské junty a část dětství musel jako persona non grata strávit s rodiči ve francouzském exilu.

Jeho rodina se později vrátila na vrchol obnovené řecké demokracie. A když expremiér Konstantinos Mitsotakis před dvěma lety zemřel, současný šéf řecké vlády Alexis Tsipras uctil jeho památku.

Premiéři z rodiny Kyriakose Mitsotakise
Zdroj: ČT24

Útočí na Tsiprase a nabízí, že pro Řecko vyjedná lepší podmínky

Teď ale Mitsotakis a Tsipras stojí proti sobě. Ostatně Tsipras v minulosti, stejně jako dnes jeho sok, sázel na lidovou kartu a osobní kouzlo. V čele levicové Syrizy sliboval rázné vybočení z politických kolejí.

Mitsotakis a Tsipras se rozchází třeba v pohledu na to, jak se Řecku podařilo dostat z finanční krize. „Nikdo nám nemůže upřít tvrdý boj, který jsme svedli. Navzdory našim chybám a slabinám, které jsme nikdy neskrývali,“ tvrdí Tsipras.

Alexis Tsipras
Zdroj: Reuters
Autor: Andrea Bonetti/Kancelář řeckého premiéra

S tím ale Mitsotakis nesouhlasí: „Řecko mělo k dispozici spoustu peněz. Z politického hlediska situaci nezvládlo a z pohledu veřejné správy to byla katastrofa.“

Řecko po dlouhé době hospodářsky roste, letos to bude o 2,5 procenta. Podle Mitsotakise ale k definitivnímu úniku z dluhové pasti potřebuje mnohem větší růst a nižší daně. Někdejší investiční analytik a konzultant proto slibuje, že se mu s věřiteli podaří vyjednat větší prostor, ve kterém by se Řecko mohlo ekonomicky nadechnout.

Svého soka Tsiprase nazval nejhorším premiérem země od svržení vojenské diktatury, který podle něj selhal v řešení migrační krize. Mitsotakis mu vyčítá i rétoriku: „Mám obavu z nárůstu populismu. Řecko je co do sílícího populismu v první linii.“

Podle kritiků je přitom sám součástí problému. Svezl se třeba na vlně protestů, kterou v Řecku vyvolala dohoda o názvu sousední Makedonie, dnes už Severní. Politické body získal Mitsotakis třeba prohlášením, že si navzdory vyjednané smlouvě vyhrazuje právo dál blokovat vstup země do Evropské unie.