„Notre-Dame stále žije.“ V katedrále se poprvé od požáru sloužila mše

2 minuty
Události: V katedrále Notre-Dame se sloužila první mše od požáru
Zdroj: ČT24

V pařížské katedrále Notre-Dame se konala první mše od 15. dubna, kdy svatostánek zpustošil rozsáhlý požár. Mši vedl pařížský arcibiskup Michel Aupetit a z bezpečnostních důvodů se jí směly zúčastnit jen tři desítky lidí. Obřad se odehrál v jedné z bočních kaplí, zasvěcené Panně Marii, kterou oheň ušetřil.

Bohoslužbu v přímém přenosu vysílala na internetu katolická televize KTO. Na záběrech bylo vidět, že všichni účastníci museli mít na hlavách bezpečnostní stavbařské přilby, ať šlo o duchovní, nebo laiky.

Pohled kamery z nitra katedrály ukázal také poničenou klenbu a střechu, skrz obří díru bylo vidět oblohu. Mši sledovali na svých mobilech také před katedrálou shromáždění věřící a jeptišky.

V sobotu uplynuly přesně dva měsíce od chvíle, kdy památku v srdci francouzské metropole zachvátil rozsáhlý požár. Katedrála ze 14. století v té době procházela rekonstrukcí, nehodu způsobil nejspíš elektrický zkrat. Oheň zničil střechu, krov a věžičku nad hlavní lodí. Na objasnění pohromy nadále pracuje patnáctičlenný tým vyšetřovatelů.

První mše v Notre-Dame po požáru
Zdroj: Karine Perret/Reuters

Datum první bohoslužby bylo vybráno s ohledem na to, že v půli června se tradičně slaví výročí zasvěcení Chrámu Matky Boží, obvykle však mši k této příležitosti slouží stovka duchovních. Letošní mši nicméně rektor katedrály Patrick Chauvet označil za důkaz, že „Notre-Dame stále žije“.

Velcí dárci si dávají načas

Velké francouzské firmy, které na obnovu katedrály slíbily bezprostředně po požáru štědré příspěvky, zatím nepřispěly. Většina příchozích darů tak pochází od drobných dárců ze Spojených států.

Podle mluvčího katedrály Andrého Finota chtějí movití dárci nejdřív přesně vědět, do čeho budou jejich peníze investovány, a využití prostředků schválit. Nejdříve je ovšem potřeba odklidit trosky a zjistit rozsah škod. Samotná rekonstrukce nezačne dříve než v roce 2020.

Rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Francoise Bettencourtové Meyersové slíbila 200 milionů eur (přes pět miliard korun), dar ve stejné výši oznámila rodina Arnaultových, pod kterou spadají například módní domy Louis Vuitton nebo Dior.

Po 100 milionech eur (2,6 miliardy korun) slíbil miliardář Francois-Henri Pinault, šéf mezinárodní luxusní skupiny Kering. Stejnou částkou má přispět také energetická společnost Total.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tusk výrazně obměnil vládu. Sikorski bude vicepremiérem

Polský premiér Donald Tusk oznámil změny ve vládě. Šéf diplomacie Radoslaw Sikorski bude vicepremiérem, končí ministr spravedlnosti Adam Bodnar. Personální obměna čeká i resorty vnitra či zdravotnictví. Zároveň vzniká ministerstvo hospodářství, pod které se sloučí hned několik resortů.
11:02Aktualizovánopřed 8 mminutami

Před společným summitem uštědřila Čína Evropské unii diplomatické políčky

Obchod a situace v rusko-ukrajinské válce budou hlavními tématy rozhovorů představitelů Evropské unie a Číny na čtvrtečním summitu v Pekingu. Navzdory očekávání snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést vysoká cla ekonomické zájmy obou subjektů zatím sblížit nedokázala. Další postup v tomto ohledu experti zpochybňují, mimo jiné i kvůli diplomatickým políčkům, které Unii zasadili zástupci čínského režimu ještě před začátkem jednání.
před 33 mminutami

Výrobci šampaňského i jihokorejští pěstitelé jablek. Svět se připravuje na zvýšená americká cla

Příští pátek 1. srpna mají začít platit odložená americká cla. Evropské unii Donald Trump pohrozil třicetiprocentním pásmem, pokud nepřistoupí na značně velkorysé podmínky pro import amerického zboží. Zatímco jednání pokračují za zavřenými dveřmi, obchodníci a podnikatelé se připravují na potenciálně těžký dopad na transatlantickou výměnu. Podobně jsou na tom i země ve zbytku světa.
před 1 hhodinou

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 1 hhodinou

Kalifornii zaplavili maskovaní agenti, migranti zavírají podniky

Americká vláda v posledních dvou měsících zahájila vlnu zatýkání zaměřenou na nelegální přistěhovalce. Ve spárech úřadů se ocitli i migranti bez trestní minulosti, kteří strávili v USA desítky let budováním podniků. Nekompromisní razie prováděné maskovanými federálními agenty v čele s Úřadem pro imigraci a cla (ICE) budí emoce v jižní Kalifornii, kde se lidé schovávají doma a zavírají své obchody. Kalifornská vláda varovala, že stát může kvůli deportacím přijít o stovky miliard dolarů.
před 1 hhodinou

Hirošima je symbolem nezdolnosti japonského národa, míní Pavel

Prezident Petr Pavel ve středu zahájil oficiální program na návštěvě Japonska. Odpoledne tamního času se vlakem přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí výbuchu jaderné bomby z konce druhé světové války. Ocenil, jak se Japonci s tragédií vypořádali. Z cesty do Asie se vrátí v neděli.
07:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čínská školka dávala dětem do jídla barvu s olovem. Způsobila stovky otrav

Desítky regionálních úředníků a členů nemocničního personálu se manipulací se vzorky snažily tajit případ ze školky ve střední Číně, kde se přes 230 dětí otrávilo olovem. Zjistilo to oficiální vyšetřování, napsal web stanice BBC. Obsah jedovatého kovu v jídle více než 2000krát převyšoval státem povolenou normu.
před 4 hhodinami
Načítání...