V4 si žádného kandidáta do vedení Evropské komise nevyhlédla

Premiéři zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) se neshodli na konkrétních kandidátech do čela Evropské komise. Po setkání předsedů vlád Maďarska, Slovenska, Česka a Polska to řekl český premiér Andrej Babiš. Předseda Komise je nejdůležitější pozicí a Evropská unie by podle Babiše měla najít někoho, kdo má pro tuto funkci všechny předpoklady.

Premiéři zemí V4 v Budapešti
Zdroj: ČTK/AP

„Není to o tom, že bychom chtěli někoho prosazovat,“ řekl český ministerský předseda. Jde podle něho o to, zda se šéfem Evropské komise stane některý z takzvaných spitzenkandidátů (volebních lídrů jednotlivých frakcí z evropských voleb), nebo někdo jiný.

Jméno současného místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče podle Babiše zaznělo jen krátce. O tomto slovenském politikovi se v posledních týdnech spekulovalo jako o možném kandidátovi V4 na některý z unijních postů.

„Nemáme kandidáta na Evropskou komisi, nemáme konkrétní kandidáty, jde o výběr toho nejlepšího pro všechny,“ řekl Babiš a zdůraznil, že V4 takové ambice nemá.

V4 chce kandidáty, kteří budou brát region vážně 

Podle mluvčího maďarského premiéra Viktora Orbána budou země V4 příští týden na unijním summitu vystupovat se „společným stanoviskem“ ohledně obsazení klíčových postů. Podpoří ty kandidáty, kteří tento region berou vážně a kteří podporují jeho zájmy, řekl Orbánův mluvčí.

Skupina V4 chce, aby Evropská unie zahájila rozhovory o vstupu Severní Makedonie do evropského bloku, protože tato země podle Babiše splnila všechny podmínky, například si změnila název. Babiš se tento týden sešel v Severní Makedonii se svým protějškem Zoranem Zaevem.

Video Studio ČT24
video

Andrej Babiš: V4 nemá kandidáta na předsedu Evropské komise

V pololetí přebírá předsednictví Česko

Babiš považuje budapešťské setkání za důležité, protože premiéři na sebe měli více času. Probírali i české předsednictví, kterého se ve Visegrádu ujme 1. července. „Chceme být aktivní a organizovat setkání V4 plus některé státy, plus některé regiony,“ řekl Babiš s tím, že debatovat chce i s ukrajinským prezidentem.

Agentura Reuters připomíná, že v pátek se na Maltě kvůli obsazení předsednických postů unijních institucí sejdou lídři jihoevropských zemí, obdobnou schůzku minulý týden uspořádal belgický premiér Charles Michel.