Kosovo zatýkalo Srby na severu země. Srbský prezident vyhlásil vojenskou pohotovost

Speciální jednotky kosovské policie ráno a dopoledne zadržely 20 až 30 osob na severu země, který je z části pod kontrolou Bělehradu. Zranění utrpělo pět policistů a šest civilistů. Podle kosovské vlády šlo o zásah proti trestné činnosti. Srbský prezident Aleksandar Vučič je ale přesvědčený, že zjevným cílem bylo zastrašit srbské obyvatelstvo, a v reakci uvedl armádu do stavu bojové pohotovosti. Šéf kosovské diplomacie Behgjet Pacolli uvedl, že nešlo o poslední akci a zásah proti organizovanému zločinu bude v zemi pokračovat.

Srbský prezident Aleksandar Vučić promluvil v parlamentu
Zdroj: Reuters Autor: Marko Djurica

Podle tvrzení prištinských úřadů jsou zatčení příslušníci kosovské policie podezřelí ze zapojení do organizovaného zločinu, pašování, braní úplatků či zneužití pravomocí. „Tato operace je proti organizovanému zločinu a jejím cílem jsou policisté a celníci,“ uvedl kosovský premiér Ramush Haradinaj. Srbské obyvatelstvo Kosova přitom vyzval ke klidu. Počet zatčených kosovská strana neupřesnila.

„Věřím, že to není poslední policejní operace v Kosovu. Možná dnes nebo v dalších dnech budeme (dále) bojovat proti organizovanému zločinu,“ řekl Pacolli, který se v Bratislavě zúčastnil schůzky ministrů zahraničí zemí západního Balkánu s kolegy ze čtyř středoevropských států včetně Česka.

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačič, který se bratislavské schůzky rovněž zúčastnil, označil postup kosovských jednotek za incident, který se neměl stát. „Bylo tam nadměrné použití síly. Je to něco, co nebylo nezbytné,“ řekl. Dodal, že Bělehrad má zájem o obnovení dialogu s Prištinou.

Video Zprávy ve 12
video

Spolupracovník ČT Thomas Kulidakis k zásahu kosovské policie

Policie během zatýkání údajně zabavila množství důkazního materiálu. Podle kosovského listu Koha Ditore se v obci Zubin Potok strhla přestřelka, při níž byl lehce zraněn kosovský policista. V etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici zněly sirény a na hlavním náměstí v srbské části města se shromáždilo množství obyvatel.

Mluvčí mezinárodních mírových sil KFOR Vicenzo Grasso uvedl, že akce nebyla namířená proti Srbům, nýbrž proti zločincům a korupčníkům. Dodal, že se neuskutečňuje pouze na severu země. Zatím však nejsou k dispozici informace, že by k podobným zásahům docházelo v jiných částech Kosova.

Srbský prezident uvedl, že jde o provokaci 

Vučič akci označil za zjevnou snahu zastrašit Srby s cílem ovládnout sever Kosova, kde většinu populace tvoří Srbové. „Cílem dnešního zatýkání Srbů na severu Kosova je nahnat jim velký strach, protože jediným cílem Prištiny je obsadit sever,“ prohlásil prezident. Smyslem je podle něj vyprovokovat Srbsko a znemožnit pokračování dialogu o normalizaci vztahů, který si vůdci kosovských Albánců nepřejí. Reakce Bělehradu bude „plánovaná, vážná a nijak slabá“, varoval Vučič.

V reakci na zadržení kosovských Srbů nařídil uvést všechny složky armády a speciálních jednotek policie do stavu bojové pohotovosti. Podle státní televize RTS byl zaznamenán pohyb vojsk na srbském území směrem k hranici s Kosovem. Kvůli eskalaci napětí se rovněž má sejít bezpečnostní rada státu.

Zatýkání podle Vučiče provázelo násilí

Podle zatím posledních informací Vučiče bylo zadrženo 28 lidí, včetně 19 policistů, z nichž je 11 Srbů, sedm Albánců a jeden Bosňák. Mezi zadrženými byl i ruský pracovník mise OSN UNMIK Michail Krasnoščenko, kterého Albánci později po intervenci Moskvy propustili. Srbský prezident řekl, že zasahující policisté tohoto Rusa zbili.

Mise OSN podle agentury Reuters potvrdila, že byli zadrženi dva její pracovníci, z nichž jeden byl Rus. Uvedla přitom, že oba už byli propuštěni a že jsou jim ošetřována zranění. 

Zatýkání se odehrálo den poté, co Vučič v srbském parlamentu zdůraznil, že jeho vláda dává přednost pokračování dialogu. Zároveň upozornil, že zmrazení stávajícího stavu k ničemu dobrému nepovede a mohlo by už velmi brzy skončit napadením Srbů. 

Bělehrad ztratil kontrolu nad svou jižní provincií v roce 1999, částečný vliv si udržuje pouze v několika severokosovských okresech, kde převládá srbské obyvatelstvo. Působení kosovsko-albánských policejních jednotek v severním Kosovu je tudíž pro Srbsko velmi citlivé.

V roce 2011 se vláda v Prištině pokusila obsadit hraniční přechody Jarinje a Brnjak, aby zajistila přísnější kontrolu a plnění tehdejšího obchodního embarga na srbské zboží. To místní Srby rozhořčilo, postavili barikády k přechodům a jeden z nich vypálili. Při incidentech byl zabit jeden kosovský policista. Kontrolu přechodů pak převzali vojáci mezinárodních sil KFOR.