Slováka, který v Bratislavě ubil Filipínce, poslal soud na šest let do vězení

Soud vyměřil šestileté vězení Slovákovi, který loni v centru Bratislavy brutálně ubil Filipínce. Muž v úterý u soudu nečekaně přiznal vinu. Informovala o tom slovenská média. Přiznání obžalovaného Juraje Hossua celý proces zrychlo, bratislavský soud například nemusel vyslýchat předvolané svědky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jan Třeštík

Útok na šestatřicetiletého Filipínce Henryho Acordu, který na Slovensku žil a pracoval, vyvolal v zemi odmítavé reakce veřejnosti a politiků, ale i kritiku postupu prokuratury. Ta nejdříve nepodala návrh, aby útočník byl vzat do vazby, stalo se tak až po medializaci případu .

V úvodu procesu koncem ledna Hossu vinu nepřiznal. Tehdy nepopřel samotný čin, ale jeho právní kvalifikaci. Prokuratura ho obžalovala ze zabití, za což mu hrozilo až desetileté vězení. Přiznání obžalovaného je polehčující okolností, kterou slovenské soudy obvykle zohledňují při rozhodování o výši trestu.

Hossu před rokem na jedné z ulic v centru Bratislavy silně kopl Filipínce do hlavy poté, co se cizinec snažil chránit ženy před obtěžováním. Podle záběrů z bezpečnostních kamer pak útočník bezvládné Filipíncovo tělo fotografoval a dal na něj nohu.

Obžalovaný u soudu dříve tvrdil, že v době útoku byl opilý a že bral léky proti depresi. Nad samotným incidentem vyjádřil lítost. Jeho advokát v lednu řekl, že čin byl nesprávně kvalifikován, nevyplývá ze závěrů policejního vyšetřování a že obžaloba byla podána předčasně.

K uctění Filipíncovy památky se loni v centru Bratislavy konalo shromáždění, kterého se zúčastnily stovky lidí. Po útoku slovenská sněmovna schválila usnesení, ve kterém vyjádřila znepokojení nad rostoucími projevy extremismu, nesnášenlivosti a nenávisti na Slovensku. K přepravě Filipíncovy pozůstatků do vlasti Slovensko poskytlo letadlo vládní letky.