Denník N: Kiska tento týden oznámí založení své strany, spolupracuje i s Radičovou

Podle slovenského listu Denník N oznámí ještě tento týden dosluhující prezident Andrej Kiska založení vlastní politické strany. Kromě svých spolupracovníků pro projekt oslovil i další politiky včetně expremiérky Ivety Radičové. Ta ale zopakovala, že již do žádné strany vstoupit nehodlá a že nebude ani kandidovat do parlamentu. Kiskův pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června, parlamentní volby by se v zemi měly konat na přelomu února a března příštího roku.

Andrej Kiska
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ronald Zak

Kiska je podle poslední sondáže nejdůvěryhodnějším politikem na Slovensku. Z průzkumu agentury AKO, jehož výsledky o uplynulém víkendu zveřejnila televize TA3, vyplynulo, že devět procent Slováků by určitě volilo Kiskovu stranu, pokud by ji úřadující hlava státu založila.

Konzultace s Kiskou potvrdil i opoziční poslanec Gábor Grendel. Naopak nezařazená poslankyně a exministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská podobně jako Radičová Denníku N řekla, že stranicky se angažovat nehodlá a ani nebude kandidovat v parlamentních volbách. Radičová uvedla, že spolupráce s Kiskou se týká programu.

Kiska se rozhodl zůstat v politice po vraždě Kuciaka

Původně se chtěl Kiska po odchodu z prezidentské funkce z politiky stáhnout. Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky ale začal postoj měnit. Loni v květnu, když oznámil své rozhodnutí neucházet se o znovuzvolení v letošních volbách hlavy státu, řekl, že bude přemýšlet, jak nejlépe využit autority a důvěry velké části veřejnosti, aby i po skončení působení v prezidentském úřadu přispěl k začátku nové politické éry na Slovensku.

Ještě loni na jaře přitom Kiska tvrdil, že stranu nezaloží, nebude kandidovat do parlamentu a že ani neuvažuje o funkci premiéra.

V kampani před březnovými prezidentskými volbami podpořil Kiska právničku Zuzanu Čaputovou, která v rozhodujícím kole hlasování porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče.

Andrej Kiska má dlouhodobě napjaté vztahy s expremiérem a šéfem nejsilnější vládní strany Smer Robertem Ficem, kterého Kiska před pěti lety porazil v prezidentských volbách.

Fico v uplynulých týdnech na Kisku slovně útočil i kvůli daňové kauze prezidentovy rodinné firmy KTAG. V případu policie obvinila jednatele společnosti. Kiska, který byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG, dříve řekl, že v daňové kauze bude po skončení mandátu prezidenta zřejmě obviněn i on sám. Vyšetřování Kiskovy rodinné společnosti souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014.