Německý velvyslanec je persona non grata, oznámil Caracas. Nepochopitelné, reagoval Berlín

Venezuelská vláda označila německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera za nežádoucí osobu. Caracas požaduje, aby diplomat do 48 hodin odcestoval. Německo krok označilo za nepochopitelný a velvyslance povolalo zpět do Berlína na konzultace.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Blíží se další střet mezi Madurem a Guaidóem

Venezuelské ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách uvedlo, že se Kriener vměšoval do vnitřních záležitostí Venezuely, a proto byl prohlášen za nežádoucí osobu, informovala agentura DPA.

„Venezuela považuje za nepřijatelné, aby se zahraniční diplomat na jejím území choval spíše jako nějaký politický vůdce ve shodě se spikleneckou agendou extremistické části venezuelské opozice,“ citovala DPA z prohlášení ministerstva.

Berlín reagoval velmi kriticky. „Je to nepochopitelné rozhodnutí, které situaci vyhrocuje a nepřispívá k uvolnění,“ uvedl šéf německé diplomacie Heiko Maas (SPD). Zdůraznil, že evropské země nadále podporují opozičního vůdce Juana Guaidóa.

Kriener vítal Guaidóa po návratu do Venezuely

DPA připomněla, že Kriener společně s dalšími diplomaty evropských a latinskoamerických zemí a rovněž Spojených států v pondělí čekal na caracaském letišti na návrat Guaidóa.

Očividně tak chtěli zabránit pravděpodobně chystanému zatčení Guaidóa, který se prohlásil prozatímním šéfem státu a zintenzivňuje svou kampaň za odstranění režimu prezidenta Nicoláse Madura.

Německý ministr zahraničí Maas práci Krienera v posledních dnech vysloveně označil za vynikající.