Španělský premiér po neshodě nad rozpočtem vyhlásil předčasné volby

28. dubna ve Španělsku proběhnou předčasné volby. Oznámil to v pátek socialistický premiér Pedro Sánchez, jehož citoval list El País. Důvodem je středeční porážka vlády v klíčovém parlamentním hlasování o vládním návrhu rozpočtu na letošní rok. Španělsko tak za necelé čtyři roky zažije třetí parlamentní volby. Průzkumy zatím dávají největší šanci na zvolení socialistům, kteří ale budou potřebovat k sestavení vlády koaliční partnery.

„Při rozhodování mezi tím neudělat nic a vládnout dál bez rozpočtu, nebo pozvat Španěly, aby projevili svůj názor, jsem se rozhodl pro to druhé. Španělsko musí jít dál a rozvíjet se s ohledem na toleranci, úctu, zdrženlivost a zdravý rozum,“ řekl premiér před televizními kamerami po schůzi vlády.

„Navrhl jsem rozpustit parlament a vypsat volby na 28. dubna,“ dodal. Řádné hlasování se mělo konat až v červnu příštího roku. Podle španělské ústavy navrhuje rozpuštění parlamentu premiér po předchozím projednání věci s vládou. Král poté podepíše příslušný dekret, v němž bude i datum nových voleb.

7 minut
Spolupracovnice ČT Ľubica Zlochová k situaci ve Španělsku
Zdroj: ČT24

Vládě se vymstil přístup ke Katalánsku

Šestačtyřicetiletý Sánchez k předčasným volbám sáhl proto, že tento týden jeho socialistická vláda neprosadila v parlamentu návrh rozpočtu. Pro jeho změnu hlasovala pravicová opozice i katalánští separatisté, kteří tak potrestali socialisty za konec jednání s katalánskou vládou. Té totiž nestačí širší autonomie a požaduje právo na sebeurčení, tedy referendum o nezávislosti.

Sánchez se stal premiérem loni v červnu díky hlasování poslanců o nedůvěře předchozímu kabinetu, při kterém ho podpořili i katalánští separatisté poté, co jim slíbil dialog o širší autonomii. Nezávislost Katalánska nynější centrální vláda odmítá, stejně jako ta předchozí pravicová, která ale se separatisty nechtěla ani jednat.

Pravicová opozice Sáncheze za dialog s Barcelonou dlouhodobě kritizuje a její lídr, předseda Lidové strany (PP) Pablo Casado vede kampaň proti socialistické vládě už od loňského léta, kdy v čele lidovců vystřídal expremiéra Mariana Rajoye. Za spojence má Alberta Riveru, jehož strana Ciudadanos byla dříve považována za politický střed, a nyní se podle některých blíží stále více pravici.

Průzkumy favorizují socialisty. Ultrapravici rostou preference

Podle prognózy, kterou tento týden zveřejnil deník El País, by parlamentní volby vyhráli socialisté s asi 24 procenty hlasů a druzí by skončili lidovci s 21 procenty. Spojence socialistů koalici Unidos Podemos by volilo 15 procent voličů a spojence lidovců stranu Ciudadanos 18 procent.

Alarmující je nárůst ultrapravicové strany Vox, jíž by nyní dalo hlas kolem 11 procent voličů. Nacionalistická vlna se přitom podle řady komentátorů dosud Španělsku vyhýbala. Koncem loňského roku ale strana získala v regionálních volbách v Andalusii 12 křesel z celkových 109, ačkoliv podle předvolebních průzkumů měla dosáhnout na maximálně pět mandátů.

Strana Vox vznikla v roce 2014, její lídr Santiago Abascal ale odmítá, že by šlo o extremistické uskupení. Tvrdí zároveň, že nejde o klasické populistické hnutí, protože Vox podporuje setrvání země v Evropské unii. Po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa chce udělat ze Španělska „znovu skvělou zemi“.  

Některá místní média dříve spekulovala, že by se předčasné parlamentní volby mohly spojit s regionálními volbami a s volbami do Evropského parlamentu, které budou ve Španělsku 26. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump a saúdský princ podepsali investiční dohodu za stovky miliard dolarů

Prezident USA Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahájil cestu po zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto zemí do americké ekonomiky. Odpoledne Bílý dům oznámil, že byla se Saúdskou Arábií podepsána dohoda zahrnující zakázky za stovky miliard dolarů. Očekává se ale i jednání o válce v Gaze, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 43 mminutami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 1 hhodinou

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 1 hhodinou

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 6 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 6 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 6 hhodinami
Načítání...