Pákistánský expremiér dostal sedm let vězení za korupci. Na začátku stály Panamské dokumenty

Pákistánský expremiér Naváz Šaríf dostal u soudu v Islámábádu trest sedm let vězení a pokutu 25 milionů dolarů (asi 560 milionů korun) za korupci v souvislosti s jeho vlastnickým podílem v ocelárnách. Podle pákistánských médií byl expremiér u soudu zatčen, proti verdiktu se ještě může odvolat. Před budovou soudu došlo ke střetům jeho stoupenců s policií.

Šarífovi příznivci
Zdroj: ČTK, AP Autor: B.K. Bangash

Osmašedesátiletý Šaríf byl premiérem Pákistánu do loňského července. Kromě odsuzujícího verdiktu byl v pondělí v jiné kauze zproštěn viny, informovala místní média.

Šaríf byl už letos v červenci odsouzen k deseti letům vězení za korupci v souvislosti s nákupem luxusních bytů v Londýně. Tehdy vinu odmítl s tím, že kauza je podle něj politicky motivovaná. Policie expremiéra zatkla v létě, v září ho ale soudce pustil z vazby na kauci.

Šaríf byl pákistánským premiérem třikrát, žádné z volebních období ale nedokončil. Loni v létě rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci kvůli obvinění z korupce.

Vyšetřování v několika kauzách začalo díky odhalení z takzvaných Panamských dokumentů, které odkryly převádění peněz do daňových rájů u řady politiků z různých koutů světa.

Šaríf byl obviněn na základě informací z Panamských dokumentů hned ve třech kauzách, spolu s ním ve všech figurují i jeho dva synové a v kauze luxusních bytů v Británii byla odsouzena letos i jeho dcera Maryam, která dostala trest sedm let odnětí svobody.

Nové dva verdikty se týkají dvou firem (oceláren Al-Azizia Steel v Saúdské Arábii a investiční firmy Flagship Investments v Británii), které založila Šarífova rodina v roce 2001. Podle soudu expremiér neprokázal, kde na založení těchto firem vzal peníze. Expremiér tvrdí, že mu firmy nepatřily a že je založili jeho synové. V kauze firmy v Británii byl Šaríf viny zproštěn.