Radikál, který ve Virginii najel do davu, shledán vinným z vraždy. Hrozí mu 20 let

Bělošský radikál, který loni v americkém státě Virginie najel autem do davu odpůrců rasismu a zabil přitom jednu ženu, byl v pátek shledán vinným z vraždy. Jednadvacetiletému mladíkovi hrozí za jeho čin 20 roků vězení. Kdy bude výše trestu oznámena, není zatím známo.

Květiny poblíž místa, kde byla Heather Heyerová zabita během loňských protestů v Charlottesville

Zdroj: Reuters Autor: Lucas Jackson

Univerzitní město Charlottesville ve státě Virginie se v srpnu 2017 stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů ve Spojených státech za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města za provolávání rasistických hesel, mnozí hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Demonstrace byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů.

Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošských extremistů Alex Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil přitom dvaatřicetiletou obhájkyni práv menšin Heather Heyerovou a 19 dalších lidí zranil.

Fieldsovi obhájci před soudem tvrdili, že obviněný jednal z obav o svou bezpečnost. Soud ho však shledal vinným ze všech deseti bodů obžaloby, včetně vraždy.