Galerie: Hořící auto v Paříži nedaleko Vítězného oblouku

Emmanuel Macron
„Nic nemůže omluvit to, že jsou napadány bezpečnostní jednotky, drancovány obchody, veřejné i soukromé budovy podpalovány, ohrožováni chodci a novináři nebo že je pošpiněn Vítězný oblouk.“
Emmanuel Macron
Francouzský premiér Édouard Philippe uvedl, že po celé Francii demonstrovalo zhruba 75 tisíc lidí. Podle premiéra provází akce v hlavním městě mimořádné násilí. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávají potyčky s bezpečnostními sbory.
Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová násilnosti označila za nepřijatelné a vyzvala hnutí žlutých vest, aby se od činů radikálů distancovalo. „Ráda bych slyšela od žlutých vest, že tento druh demonstrací mají na svědomí extremistické skupiny a že s tímto nesouhlasí,“ řekla Buzynová v rozhovoru s televizí BFM. Chce také, aby se hnutí co nejrychleji zorganizovalo tak, aby mohl dialog s vládou začít.
Členové hnutí žlutých vest už předtím francouzským novinářům řekli, že jsou zklamaní, protože akce se nezdařila. „Zůstali jsme celé dopoledne zablokováni u Vítězného oblouku a navrch měli vandalové. Nepodařilo se nám vyjádřit, oč nám jde,“ sdělili reportérovi deníku Le Figaro.

Události ČT: Násilné protesty v Paříži
Radikálové podpálili dům, některé stanice metra jsou zavřené
Agentura Reuters uvedla, že radikálové podpálili jeden z domů v blízkosti Vítězného oblouku. S odvoláním na nejmenované zástupce policejních odborů pak Reuters napsal, že demonstranti ukradli z policejního vozu v centru metropole automatickou pušku. Incident úřady zatím nekomentovaly.
Přístupy na hlavní pařížskou třídu uzavřela auta a policie a příchozí kontrolovala. V metropoli je uzavřena také zhruba dvacítka stanic metra. Už dopoledne propukly střety u Vítězného oblouku, kde se mezi poklidné demonstranty vmísily skupinky násilníků. V centru města se pohybovali demonstranti s transparenty, které hlásají: „Macrone, přestaň s námi zacházet jako s idioty!“.
Stoupenci hnutí žlutých vest se již dva týdny bouří proti vládnímu plánu zvýšit spotřební daň na pohonné hmoty, ale i proti dalším problémům, které jim ztrpčují život.
Podobné akce se konají i v dalších částech země. Před týdnem se na nich sešlo přes sto tisíc účastníků, při první protestní vlně 17. listopadu jich údajně bylo bezmála třikrát tolik. Před týdnem se v Paříži sešly tisíce protestujících, kteří nemají vůdce a většinou se organizují přes internet. Demonstrace se rozrostla do násilností.