Novozélandský ministr chce deportovat Čecha, který pyká za pašování drog

Český občan Karel Šroubek, který si na Novém Zélandu odpykává trest za pašování drog, bude po skončení výkonu trestu deportován. Na tiskové konferenci to oznámil novozélandský ministr pro přistěhovalectví Iain Lees-Galloway, informovala rozhlasová stanice RNZ. Ministr před časem Šroubkovi udělil povolení k pobytu a vysloužil si za to kritiku. Na jejím základě se rozhodl případ přezkoumat a nyní své dřívější rozhodnutí zrušil. Šroubek se může odvolat.

Původně měl být Šroubek po odpykání trestu v roce 2022 vyhoštěn do České republiky, to změnilo koncem října rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví, které ovšem ministr opět zrušil. Pokud se nic nezmění, měl by se tak Šroubek vrátit do Česka za 4 roky.

„V okamžiku, kdy bude podmíněně propuštěn, nebo po odpykání trestu se do věci vloží imigrační úřad Nového Zélandu a bude vypovězen ze země,“ sdělil ministr Lees-Galloway. Deportace českého občana čeká podle ministra pro přistěhovalectví proto, že od samého počátku neměl právo získat vízum pro vstup na Nový Zéland, neboť při žádosti o něj uvedl nepravdivé informace.

Ministr Lees-Galloway na tiskové konferenci zároveň zdůraznil, že v době, kdy se rozhodl vydat českému občanovi povolení k pobytu, za což si vysloužil kritiku opozice, neměl k dispozici všechny potřebné informace. Nevěděl například, že byl Šroubek přítomen v České republice u soudu, který jej shledal vinným, a že se proti tomuto rozsudku odvolal.

Kvůli případu českého občana čelil ministr Lees-Galloway výzvám k rezignaci. Na tiskové konferenci uvedl, že o ní nikdy neuvažoval. Za nepříjemnosti, které svým rozhodnutím způsobil, se prý ale premiérce Jacindě Ardernové omluvil. Nyní hodlá pracovat na tom, aby obnovil důvěru obyvatel Nového Zélandu v proces udílení povolení k pobytu.

Pod falešnou identitou

Šroubek přijel na Nový Zéland v roce 2003 jako 22letý se zfalšovaným cestovním pasem svého kamaráda. Úřadům na Novém Zélandu řekl, že byl v Praze téhož roku svědkem incidentu, při němž byl zastřelen člověk. Tvrdil přitom, že jako svědkovi vraždy jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, kteří po něm chtěli, aby vypovídal lživě a tím pomohl vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka.

Jako Ján Antolík se Šroubek posléze stal na Novém Zélandu úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy. Novozélandský server stuff.co.nz ale připomněl, že Šroubek se také v posledních 15 letech dostal do konfliktu s novozélandskou policií a čelil několika obviněním týkajících se únosů, drog a loupeží. Byl ale buď zproštěn viny, nebo jeho obvinění bylo zrušeno.

Že Šroubek žije pod falešnou identitou na Novém Zélandu, zjistily české úřady v roce 2009. Tehdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním vraždy. Místo vyhoštění ho ale soudce v roce 2012 vzhledem k úspěšnému začlenění do novozélandské společnosti osvobodil a dal mu podle novozélandského tisku „druhou šanci“.

V červnu 2016 byl Šroubek na Novém Zélandu odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za dovoz drog, jejichž cena by na černém trhu činila 375 tisíc novozélandských dolarů, což je v přepočtu asi 5 a půl milionu korun.