Také Slovensko podle premiéra Pellegriniho odmítne globální pakt o migraci

Slovensko nepodpoří a neschválí globální pakt OSN o migraci. Uvedl to podle serveru Sme.sk slovenský premiér Peter Pellegrini. Od migračního paktu OSN již v uplynulých měsících odstoupilo několik zemí. V polovině listopadu účast na paktu odmítla rovněž česká vláda.

Peter Pellegrini
Zdroj: Reuters Autor: David W. Cerny

„Jako předseda vlády odmítám znění paktu o migraci a odmítám, aby platil na Slovensku,“ uvedl Pellegrini s tím, že o paktu mluvil i se svými kolegy z Rakouska a Polska, kteří již odmítli ho podpořit.

Zahraniční výbor slovenského parlamentu už přijal usnesení, podle kterého by mělo Slovensko migrační pakt odmítnout. Proti paktu se podle serveru sme.sk staví především koaliční Slovenská národní strana (SNS), ale také opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Jsme rodina-Boris Kollár. 

Ministr zahraničí Miroslav Lajčák přitom v týdnu pohrozil, že pokud Slovensko pakt o migraci odmítne, tak ve vládě skončí. Denník N pak spekuloval, že by ho ve vládě mohl nahradit bývalý premiér Robert Fico.  

Pellegrini v neděli uvedl, že s ministrem Lajčákem na toto téma hovořil, a vyjádřil přesvědčení, že Lajčák se s jeho stanoviskem smíří a upřednostní službu Slovensku před svými osobními postoji.

Lajčák se na přípravě migračního paktu podílel během svého ročního působení ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září. V uplynulých týdnech ministr zahraničí migrační pakt obhajoval; tvrdil, že není závazný a že nezasahuje do kompetencí států, a mimo jiné prohlásil, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Globální pakt už odmítly i další středoevropské státy včetně Česka 

 Globální pakt o migraci má podle obhájců zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na prosincové ministerské schůzce v marockém městě Marrákeš. Už dříve ale oznámily vlády Maďarska a Rakouska, že se v Marrákeši k dohodě nepřipojí.

Následně odmítla účast na paktu i česká vláda. „Máme v rámci tohoto paktu obavy z narušení národní suverenity. Je tam nejasné rozlišování mezi legálními a nelegálními migranty. I některé další státy se k tomu staví negativně,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti paktu se staví třeba i Bulharsko a Austrálie.