Saúdskoarabský prokurátor chce trest smrti pro pět lidí obviněných z vraždy Chášakdžího

Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z jedenácti osob obviněných z podílu na vraždě novináře Džamála Chášakdžího. Novinář, který žil od loňska v USA a ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, byl podle prokuratrury zabit 2. října smrtící injekcí na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu. Jeho tělo bylo rozřezáno a vyneseno z budovy, uvedl prokurátor.

Džamál Chášakdží
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

Prokurátor Saúd Mudžíb a po něm i ministr zahraničí Ádil Džubajr zdůraznili, že do vraždy nebyl zapleten saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Novinář byl zabit poté, co ho pověřený tým „vyjednávačů“ nedokázal přesvědčit o návratu do Saúdské Arábie, naznačila prokuratura. Tělo Chášakdžího se dosud nenašlo.

„Veřejný prokurátor žádá trest smrti pro pět osob, které jsou obviněny z nařízení a spáchání zločinu, a odpovídající tresty pro další obviněné osoby,“ citovala agentura Reuters zástupce generálního prokurátora.

Video Studio ČT24
video

Analytik Pavel Novotný ke kauze Chášakdží

Poradce královského dvora nesmí vycestovat

Obžalováno bylo 11 z celkem 21 podezřelých, kteří jsou ve vazbě. Obžalovaní budou předáni soudu, zatímco vyšetřování ostatních podezřelých bude pokračovat s cílem zjistit jejich roli v případu, vysvětlil zástupce prokurátora.

Ministr Džubajr odmítl mezinárodní vyšetřování případu, jak to navrhlo Turecko. „Něco takového bylo zamítnuto,“ řekl šéf diplomacie. Dodal, že Saúdská Arábie má nezávislý právní systém, který si s případy, jako je vražda Chášakdžího, dokáže poradit. Obvinil přitom Ankaru, že nereagovala na tři žádosti Rijádu o poskytnutí dalších podkladů a důkazů týkajících se tohoto zločinu. 

Pokračující vyšetřování se týká rovněž nyní už bývalého poradce královského dvora Saúda Kahtáního, který se setkal se skupinou pověřenou zajistit návrat Chášakdžího do Saúdské Arábie, než odjela do Istanbulu. Kahtání, který už byl propuštěn ze služeb královského dvora a má nyní zakázáno cestovat, ji podle zástupce prokurátora informoval o aktivitách žurnalisty.

Podle Reuters je Kahtání jedním ze 17 saúdských občanů, na které americké ministerstvo financí hodlá uvalit sankce za podíl na smrti Chášakdžího. Dalším je saúdský generální konzul Muhammad Alotaíbí.

Prokuratura: Rozvědka nařídila přivést Chášakdžího zpět, hlavní vyjednavač ho nechal zabít

„Zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí nařídil přivedení Chášakdžího zpět dobrovolně nebo silou. Ale šéf týmu vyjednávačů vyslaný na místo dal příkaz ho zabít,“ citovala agentura AFP zástupce generálního prokurátora.

Saúdská Arábie viní celkem 15členný tým spolupracovníků vlády, že čin spáchal na vlastní pěst. Dohromady nechalo saúdskoarabské vedení zadržet 18 osob.

Saúdskoarabská generální prokuratura požádala Turecko, aby podepsalo zvláštní dohodu o spolupráci pro vyšetřování vraždy Chášakdžího. Cílem tohoto mechanismu je dodávat Turecku výsledky vyšetřování saúdskoarabských úřadů a získat od Ankary „důkazy a relevantní informace“, které má k dispozici, řekl podle agentury AFP prokurátor.

Turecká strana není spokojena

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu označil kroky saúdskoarabských úřadů za pozitivní, ale nedostatečné. Podle Ankary je nyní třeba odhalit, kdo nařídil vraždu Chášakdžího. „Tato vražda, jak jsme již řekli, byla předem plánována,“ řekl Cavusoglu a odmítl saúdskoarabskou verzi, že vrahové měli ve skutečnosti Chášakdžího dostat zpátky do vlasti.

Chášakdží šel na konzulát v Istanbulu koncem září pro doklady, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Jeho vražda sice vyvolala velké slovní pobouření v řadě zemí, ale skoro žádné konkrétní kroky vůči Saúdské Arábii, která je ropnou velmocí a spojencem USA na Blízkém východě.

Rijád dosud nabízel několik rozporuplných vysvětlení Chášakdžího zmizení. Až po několika dnech připustil, že novinář byl zabit. Někteří turečtí představitelé obvinili z nařízení vraždy prince Muhammada a prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že vražda byla nařízena z nejvyšších úrovní saúdskoarabské vlády. Americký prezident Donald Trump řekl, že konečnou odpovědnost nese korunní princ, který je de facto vládcem Saúdské Arábie.

Podle turecké justice byl Chášakdží krátce po příchodu na konzulát uškrcen, jeho tělo bylo rozčtvrceno a zlikvidováno. Ankara má k dispozici příslušné tajné informace, včetně zvukových záznamů, které poskytla i jiným státům.

NBC: Bílý dům zvažuje vydání Gülena do Turecka

Televize NBC s odvoláním na informované americké úředníky uvedla, že Bílý dům hledá cesty, jak dostat tureckého duchovního Fethullaha Gülena ze Spojených států. Bílý dům se podle NBC může vyhoštěním Gülena pokusit o zmírnění Erdoganova hněvu, který vražda Chášakdžího vyvolala.

Otevřelo by to cestu k tomu, aby zůstalo zachováno těsné spojenectví prezidenta Donalda Trumpa s kontroverzním saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, uvedla americká televize.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti dostaly podle NBC pokyn, aby znovu prozkoumaly tureckou žádost o vyhoštění Gülena, kritika tureckého režimu, který žije od konce 90. let v americkém exilu. Na ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý směřovala žádost o informaci ohledně Gülenova právního postavení v USA. Turecký duchovní je podle americké televize držitelem takzvané zelené karty opravňující k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Erdogan považuje Gülena za strůjce neúspěšného předloňského pokusu o státní převrat. Od nezdařeného pokusu části armády o puč v červenci 2016, který si vyžádal životy 250 lidí, provádí turecká policie operace proti údajným stoupencům Gülena pravidelně. Zadrženy byly desítky tisíc lidí. Ankara o vydání Gülena opakovaně, ale bezvýsledně žádá.