Užívání antibiotik v raném dětství může zvyšovat riziko obezity, zjistili vědci

Malé děti, které užívají antibiotika, mají až o čtvrtinu větší pravděpodobnost, že budou později trpět obezitou. Na spojitost poukázala nová studie, kterou publikoval vědecký časopis Gut. Nadužívání antibiotik, které mohou narušovat střevní mikroflóru, přitom představuje podle odborníků problém zejména v západních zemích.

Skupina amerických vědců zkoumala dlouhodobější dopady užívání antibiotik na dětský metabolismus.

Prostředí střevních bakterií, které je známé pod názvem mikrobiom nebo střevní mikroflóra, je spojované s celou řadou aspektů lidského zdraví – včetně obezity. Podobu a vlastnosti střeví mikroflóry přitom antibiotika mohou ovlivňovat.

Během studie došli vědci k zjištění, že batolata, kterým lékaři před druhými narozeninami předepsali antibiotika, měla o 26 procent vyšší pravděpodobnost, že budou později trpět obezitou než děti, které tento typ léků nebraly. Negativní dopady na dětskou váhu přitom podle výzkumu mohou mít nejen antibiotika, ale také léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin.

„Došli jsme k závěru, že antibiotika a léky potlačující tvorbu žaludečních kyselin v prvních dvou letech života jsou spojené s větším rizikem vzniku obezity v raném dětství,“ uvedli podle deníku Independent autoři studie.

Christopher Stark z texaského William Beaumont Army Medical Centre spolu se svými kolegy pro tento výzkum analyzoval zdravotní záznamy více než 333 tisíc dětí z americké databáze MDR (Military Health System Data Repository) z let 2006 až 2013.

Z ní vědci zjistili, že z této skupiny trpělo ve třech letech obezitou téměř 50 tisíc dětí. Téměř 80 procent z nich přitom před svými druhými narozeninami bralo antibiotika nebo léky na potlačení tvorby žaludečních kyselin.

Někteří odborníci nicméně poukazují na limity tohoto výzkumu: Jedním z nich je například to, že autoři neberou v potaz existenci dalších faktorů, které mohou mít na rozvoj obezity a náchylnost k infekcím také vliv, a se střevní mikroflórou přitom vlastně vůbec nesouvisí.

Může se jednat například o socioekonomické prostředí, váhu matky nebo to, jestli jsou batolata vystavená cigaretovému kouři – autoři práce tyto jevy ze studie nevyloučily.

Nadužívání antibiotik a dětská obezita představují v současnosti problém, který se týká především vyspělých západních zemí. Navíc se pojí s antibiotickou rezistencí – stále stoupající schopností škodlivých organismů odolávat tomuto druhu léčiv. Proto se i vědci, kteří poukazují na nedostatky této studie, domnívají, že její výsledky jsou cenné pro další výzkum v této oblasti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 1 mminutou

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 37 mminutami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 hhodinou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 4 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 5 hhodinami
Načítání...