Deník legionářské legendy Švece se vrací do Ruska. Po sto letech

Originál deníku plukovníka Josefa Švece se vrací do Ruska. První vydání vyšlo na podzim roku 1918 v ruském Jekatěrinburgu. Československá obec legionářská ho při stém výročí vzniku republiky darovala tamnímu vojenskému muzeu.

Video Události
video

Události ČT: Deník legionáře Švece se vrací do Ruska

Plukovník Josef Švec byl legendou československých legií v Rusku. V roce 1914 zakládal v Kyjevě Českou družinu, předchůdce legií. Osobně se pak vyznamenal v bitvě u Zborova.

„Vyrážel v čele svých mužů do toho vítězného boje, který byl zásadním momentem pro vznik našich legií v Rusku,“ připomněl Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské.

Josef Švec si pravidelně psal deník, který popisuje jeho začátky v České družině a symbolicky končí právě bitvou u Zborova. Jeho zápisky vyšly poprvé před sto lety v Rusku. „Je zajímavostí, že tato kniha byla vydána v počtu deseti tisíc kusů, které byly ihned rozebrány,“ dodává Charfreitag.

Zastřelil se, aby přinutil unavené vojáky bojovat

Statečný voják začínal jako velitel čety, nakonec ale velel celé divizi. V říjnu 1918 se zastřelil z jediného důvodu: aby vyburcoval unavené vojáky, kteří už nechtěli bojovat s bolševiky. „Jeho smrt skutečně zburcovala tyto muže a následující týdny byli schopni nadále bojovat,“ potvrdil Charfreitag.

V roce 1933 povolila sovětská vláda převézt Švecovy ostatky do tehdejšího Československa. Uloženy pak byly v Národním památníku na Vítkově. Během okupace je nacisté nechali pohřbít v Švecově rodné Třešti.