Erdogan otevřel v Kolíně nad Rýnem novou mešitu. Je to budova, v níž není rozdílů mezi lidmi, řekl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na závěr své třídenní státní návštěvy Německa slavnostně otevřel novou moderní mešitu v Kolíně nad Rýnem. Protestovalo proti němu poblíž mešity na 2000 lidí, což ale bylo podle agentury DPA méně, než se očekávalo. Erdogan v projevu před mešitou poděkoval těm, kteří se zasloužili o výstavbu islámské svatyně, která měla i mnoho odpůrců.

Nová mešita v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Jedna z největších evropských mešit (a největší v Německu) vyrostla v kolínské čtvrti Ehrenfeld za pomoci vlivné muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu. 

„Dnes jsme svědky dějinné události,“ prohlásil Erdogan. Připomněl, že bylo i mnoho lidí, kteří proti stavbě protestovali. Mešita podle něj znamená budovu, v níž není rozdílů mezi lidmi.

„Jako muslimové musíme společně pracovat pro mír,“ vyzval turecký prezident. Zdůraznil, že budova má sloužit také k pořádání kulturních akcí či sympozií. Opakovaně také zmínil, že skuteční muslimové nemají nic společného s terorismem. Erdogan zároveň odsoudil činnost Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

„Dobrá a úspěšná návštěva“

Erdogan při slavnostní příležitosti rovněž zhodnotil svou návštěvu v Německu. „Přes všechnu kritiku jsme tu měli velmi dobrou a úspěšnou návštěvu,“ poznamenal Erdogan a vyjádřil přesvědčení, že začíná nová etapa turecko-německých vztahů a spolupráce, která bude „na všech rovinách“ prohloubena.

V Kolíně se mělo v sobotu uskutečnit několik demonstrací. K té největší nedaleko mešity se nakonec podle odhadů DPA sešlo kolem 2000 lidí, což je mnohem méně než původně očekávaných 10 000. Další protestní akci svolali například Kurdové na nábřeží Rýna.

Podle DPA byla turecká delegace zklamána z malé podpory slavnosti ze strany největšího porýnského města. Místní úřady už v pátek zrušily venkovní pouliční slavnost při příležitosti otevření mešity, protože Ditib údajně nepředložila koncept bezpečnostních opatření vzhledem k očekávaným masám lidí. Do mešity byli tak vpuštěni jen pozvaní hosté.

Erdogan zvažoval, že nepřijede

Erdogan údajně kvůli zrušení venkovní akce dokonce zvažoval, že do Kolína nepojede a rovnou odletí zpátky do Turecka. „Ale prezident chce, aby to byla úspěšná státní návštěva, a proto se rozhodl přesto do Kolína přijet,“ řekl turecký poslanec Mustafa Yeneroglu.

Ústřední kolínská mešita měla být slavnostně otevřena už v roce 2012, ale kvůli stavebním nedostatkům musel být ceremoniál několikrát odložen. Mešita pojme 1200 lidí, její dva minarety jsou vysoké 55 metrů.

Erdogan v Německu končí třídenní státní návštěvu, jejímž deklarovaným cílem bylo uvolnění napětí mezi Německem a Tureckem. V Berlíně v sobotu ráno ještě posnídal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž jednal už v pátek. Tisková konference ukázala hluboké rozdíly, které mezi oběma zeměmi v otázkách demokracie, svobody tisku nebo právního státu panují. Chladná byla podle německých médií také Erdoganova páteční schůzka s hlavou německého státu Frankem-Walterem Steinmeierem.