Mangkhut zeslábl na tropickou bouři, do Číny ale přináší další silné lijáky

Tajfun Mangkhut, jehož řádění si na Filipínách vyžádalo desítky mrtvých a který v neděli udeřil v Číně, přinesl na jih nejlidnatější země světa přinesl další silné lijáky. Živel se pohybuje západním směrem a podle místních meteorologů zeslábl na „tropickou bouři“. V provincii Kuang-tung si tajfun v neděli vyžádal evakuaci 2,4 milionu lidí a čtyři lidské životy. V pondělí Mangkhut zasáhne další tři čínské provincie. Mangkhut je letos nejsilnější bouří v oblasti.

Video Studio 6
video

Mangkhut pustoší jižní Čínu

Na Filipínách, kde si Mangkhut vyžádal životy nejméně 65 lidí, stále pátrají po desítkách pohřešovaných, které ve městě Itogon v provincii Benguet zasypal sesuv půdy, když se před tajfunem ukryli do místní kaple. Podle starosty města je velmi nepravděpodobné, že by někdo ze 40 až 50 zasypaných mohl přežít.

K sesuvům půdy v provincii Benguet, kde jsou ztráty po tajfunu největší, patrně přispěla eroze půdy kvůli rozsáhlé nelegální těžbě zlata. Ministerstvo životního prostředí proto rozhodlo zavést zákaz nelegální těžby v šesti severofilipínských hornatých provinciích a rozmístit vojáky a policisty, kteří pomohou tento zákaz prosadit.

Jen ve městě Itogon postihne zákaz asi 10.000 horníků. Stovky záchranářů se tu stále snaží odklidit červené bahno, které zasypalo kapli zřízenou z bývalé hornické ubytovny. Do ní se před bouří ukryly desítky chudých horníků a jejich rodin.

V Hongkongu se řádění živlu zřejmě obešlo bez obětí na životech

V Hongkongu, kterým se bouře také prohnala, již začali s úklidem. Agentura Nová Čína uvedla, že úřady zprovoznily 18 327 nouzových přístřešků a nechaly z bezpečnostních důvodů uzavřít 632 památek a téměř 30 000 stavenišť.

Tajfun na čínskou pevninu dorazil v neděli odpoledne místního času (dopoledne SELČ) v oblasti města Tchaj-šan, provázel ho vichr o rychlosti 162 kilometrů v hodině, který zvedl třímetrové vlny. Na 2,4 milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-tung bylo evakuováno, do přístavů se muselo vrátit 50 000 lodí, kasina v čínské správní oblasti Macao, která je známá jako ráj hráčů, poprvé zůstala zavřená.

Život v Hongkongu, jenž patří mezi největší finanční centra na světě, se podle agentur prakticky zastavil. V pondělí už ale podle agentury Reuters tamní finanční trhy a firmy fungují normálně. V Hongkongu již také začal úklid ulic posetých troskami, včetně zřícených lešení. V ulicích leží také vyvrácené stromy. Kvůli náporům větru se v řadě budov vysypala okna. Části Hongkongu a Macaa byly zatopeny, hlášeni jsou zranění, ale žádní mrtví.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Šámalová: V Hongkongu šlo o nejsilnější tajfun v historii měření

Čína se bojí o cukr

V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii „král bouří“, uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu.

Podle Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity. Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.