Trump se zastal Manaforta. Impeachmentu se nebojí, když dělá tak „skvělou práci“

Prezident Donald Trump vyjádřil solidaritu bývalému šéfovi své volební kampaně Paulu Manafortovi, svého někdejšího osobního právníka Michaela Cohena pak obvinil ze lži. Šéf Bílého domu tak učinil v rozhovoru, který ve středu poskytl televizní stanici Fox News a který byl odvysílán ve čtvrtek. Manaforta v úterý porota shledala vinným z daňových úniků a finančních podvodů, Cohen se týž den přiznal mimo jiné k manipulaci s financováním voleb na Trumpův pokyn.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

Trump stanici Fox News řekl, že si Manaforta váží za jeho práci pro významné republikánské politiky. Podle prezidenta některé věci, kvůli kterým byl Manafort obviněn, „pravděpodobně dělá každý konzultant, každý lobbista ve Washingtonu“.

V odvysílaném rozhovoru nic o milosti nebylo 

Reportérka, která rozhovor s Trumpem vedla, před jeho odvysíláním tvrdila, že prezident řekl, že bude uvažovat o udělení milosti Paulovi Manafortovi. V rozhovoru, který Fox News odvysílala, ovšem taková informace nezazněla.

Svého bývalého dlouholetého osobního právníka Michaela Cohena potom Trump označil za člověka, který pro něj pracoval jen na poloviční úvazek a který si nyní vymýšlí „lži“, aby sám sebe před soudem chránil. Cohen totiž u soudu řekl, že jej „kandidát na federální úřad“ před dvěma lety navedl, aby zaplatil dvojici žen za mlčení. Obě ženy posléze uvedly, že měly s Trumpem vztah.

Oba případy, jak Manafortův, tak Cohenův, ovšem podle prezidenta s jeho kampaní před volbami v roce 2016 nijak nesouvisí. Činy, ke kterým se Cohen přiznal, navíc podle šéfa Bílého domu vůbec nejsou trestné.

Impeachmentu se nebojím, dělám skvělou práci

Trump se rovněž vyjádřil k možnosti, že by čelil ústavní žalobě, takzvanému impeachmentu, a mohl být v jejím důsledku zbaven funkce. „Nevím, jak by mohli pohnat před soud (v rámci procesu impeachmentu) někoho, kdo dělá tak skvělou práci,“ řekl a naznačil, že by to mělo dalekosáhlé ekonomické následky. „Pokud by mě před soud pohnali, myslím, že by se zhroutil trh. Myslím, že by všichni byli velmi chudí,“ dodal.

V rozhovoru Trump kritizoval mimo jiné i svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. „Uvedl jsem do úřadu ministra spravedlnosti, který nikdy nedostal ministerstvo spravedlnosti pod kontrolu,“ řekl šéf Bílého domu. Do záležitostí ministerstva se podle svých slov ale vměšovat nehodlá. „Nebudu se do toho plést a možná je to to nejlepší, co můžu udělat,“ řekl.

Sessionse, který Trumpa vehementně podporoval od samého začátku jeho prezidentské kampaně, šéf Bílého domu v poslední době stále častěji napadá a veřejně vyjadřuje lítost nad tím, že ho do své vlády povolal.

Ministr spravedlnosti už loni v březnu prohlásil, že se vzdává dohledu nad činností týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje údajné zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb, a to vzhledem k možnému střetu zájmů. Tento jeho krok Trump v rozhovoru znovu kritizoval. „Neměl to dělat,“ řekl. „Vzal tu práci a potom řekl: ,Vzdávám se (dohledu).‘ Co je tohle za člověka?“ dodal.

Vláda práva

Sessions, který z titulu ministerského úřadu zastává i funkci generálního prokurátora, se proti Trumpově výrokům ohradil. „Převzal jsem kontrolu nad ministerstvem spravedlnosti ode dne, kdy jsem byl do úřadu uveden,“ uvedl ministr v prohlášení. „Dokud budu generálním prokurátorem, nebude činnost ministerstva spravedlnosti ovlivněna nevhodnými politickými úvahami,“ konstatoval.

Sessions se zároveň energicky zastal pracovníků svého resortu. Neexistuje prý žádný stát, který by mohl využívat služeb tak schopných a oddaných vyšetřovatelů a prokurátorů, jako jsou ti, kteří pracují v USA. „Jsem hrdý, jak úspěšně prosazujeme vládu práva,“ uvedl ministr v očividné reakci na Trumpova obvinění.