Volby v Zimbabwe ovládla strana prezidenta Mnangagwy. Stoupenci opozice se střetli s armádou

Nejméně tři mrtvé si v zimbabwské metropoli Harare vyžádaly střety mezi tamní armádou a stoupenci opozice, kteří protestovali proti výsledkům pondělních voleb a obvinili vládu, že s nimi manipuluje. S odvoláním na oznámení policie o tom informovala státní televize. Úřadující prezident Emmerson Mnangagwa z násilností viní opoziční lídry, občany vyzval k trpělivosti. Výsledky parlamentních voleb komise již oznámila, výsledky voleb prezidentských navzdory očekávání stále ne.

Hlavními favority prezidentských voleb jsou vládní kandidát a úřadující prezident Mnangagwa a vůdce opozice Nelson Chamisa, kterého opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v úterý prohlásilo za vítěze voleb. V parlamentních volbách si vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zajistila dvoutřetinovou většinu, která jí umožní měnit ústavu. 

Střet demonstrantů s armádou

Před budovou, kde se volební komise sešla, aby informovala o sčítání hlasů, se ve středu shromáždila zhruba stovka příznivců opoziční MDC. Když však výsledky prezidentských voleb neoznámila, demonstranti zablokovali ulice metropole, kde postavili barikády a pálili pneumatiky a automobily. Na bezpečnostní složky pak házeli cihly a kameny.

Na místě nejdříve zasahovala policie, která proti protestujícím použila slzný plyn. Následně byla povolána armáda a ve městě byly slyšet výstřely. Podle policie o život během střetů přišli tři lidé, které úřady zatím neidentifikovaly.

„Považujeme MDC a celé její vedení odpovědné za narušení národního míru, což znamená i narušení volebního procesu,“ uvedl v reakci na násilnosti v ulicích Harare prezident Mnangagwa. Ten mimo jiné vyzval občany k trpělivosti a odpovědnosti.

Podle zimbabwského ministerstva spravedlnosti byla armáda povolána, aby zajistila v metropoli klid a pořádek. „Přítomnost armády nemá lidi zastrašit, je tam, aby pomohla policii,“ sdělil ministr spravedlnosti.

4 minuty
Násilí a nepokoje v Harare
Zdroj: EBU

První volby od sesazení Mugabeho

Pozorovatelé Evropské unie zaznamenali v rámci voleb několik problémů včetně zastrašování voličů, nedůvěry ve volební komisi a zaujatosti médií. Kandidující politické strany měly podle nich „nerovné šance“. Oproti minulým letům ale pondělní volby znamenaly „jasné zlepšení“, uvedli pozorovatelé EU.

Pozorovatelé Africké unie a dvou afrických regionálních sdružení volby prohlásili za „povětšinou svobodné a spravedlivé“.

Volební komise musí výsledky voleb ohlásit do soboty. Mezinárodní pozorovatelé ale vyzvali úřady, aby tak učinily co nejdříve. Pozorovatelé z EU vyjádřili obavy nad tím, že se oznámení výsledků prezidentských voleb protahuje. Podle šéfa evropské mise Elmara Broka totiž čím déle s tím komise otálí, tím více to poškozuje důvěryhodnost výsledků.

Lidé kontrolují výsledky voleb v Zimbabwe
Zdroj: ČTK/AP/Jerome Delay

Pondělní volby byly v Zimbabwe první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Zimbabwe čelí rozsáhlé ekonomické krizi, potýká se s obrovskou nezaměstnaností, chudobou a nerovností. Řada lidí chce změnu, a o volby tak byl velký zájem. Účast přesáhla 70 procent.

Mugabe byl prezidentem od prosince 1987, předtím byl ale sedm let premiérem. Zemi tak de facto vedl sedmatřicet let, od svržení bělošské nadvlády v roce 1980. Autoritář, obviňovaný v minulosti ze zločinů proti lidskosti a genocidy v souvislosti s potlačením opozice v 80. letech, dostal výměnou za rezignaci imunitu před trestním stíháním pro sebe i pro svou manželku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko obnovilo většinu dodávek proudu

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País. Portugalská vláda ráno informovala, že všechny dodávky pro 6,4 milionů zákazníků už byly obnoveny a vlaky fungují.
08:08Aktualizovánopřed 6 mminutami

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times.
před 19 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 5 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 12 hhodinami
Načítání...