Íránský generál pohrozil, že jsou jeho vojáci připraveni na střet s USA

Velitel íránských revolučních gard Kásem Solejmání pohrozil, že jsou jeho vojáci připraveni na střet se Spojenými státy. Reagoval tak na nedávné varování amerického prezidenta Donalda Trumpa před následky, pokud Teherán ohrozí USA.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Neznámý

Íránský prezident Hasan Rouhání ve středu poznamenal, že nemá zapotřebí komentovat Trumpovy „nesmyslné“ výroky. Solejmání, který velí elitní jednotce Kuds, vzápětí ve čtvrtek prohlásil, že jeho povinností jakožto vojáka je reagovat.

„Jsme připraveni na střet s vámi,“ citoval generála server yjc.ir, který je propojen s íránskou státní televizí. Šéfa Bílého domu Solejmání označil za „hazardního hráče“. Varoval, že pokud Trump začne válku, zničí vše, co má.

„Vy víte, že tato válka zničí vše, co máte. Vy tuto válku začnete a my budeme těmi, kdo ji přivedou ke konci. Proto si musíte dávat pozor na urážení íránského lidu a prezidenta naší republiky.“

Kásem Solejmání

velitel elitní jednotky Kuds
Solejmání americkému prezidentovi vyhrožoval slovy: „Znáte naši moc v regionu a naše schopnosti v asymetrické válce. Budeme konat a budeme pracovat,“ dodal velitel.

Solejmání rovněž řekl, že Rudé moře, které patří mezi nejvýznamnější trasy pro ropné tankery, nebude bezpečné, dokud v oblasti budou američtí vojáci. „Rudé moře, které bylo bezpečné, už bezpečné není kvůli přítomnosti Američanů… Trump by měl vědět, že jsme národem mučedníků a že na něj čekáme,“ prohlásil generál.

Slovní ping-pong trvá už několik dní 

Trump v neděli teheránské vedení varoval před „následky, jakým v dějinách čelil dříve jen málokdo“. Reagoval tak na slova íránského prezidenta Hasana Rouháního, že „Amerika by měla vědět, že válka s Íránem je matkou všech válek“.

V úterý pak americký prezident svou rétoriku mírnil a zdůraznil, že Spojené státy jsou připraveny uzavřít s Íránem novou jadernou smlouvu náhradou za dřívější smluvní „katastrofu“. 

Trumpova vláda v květnu vypověděla jadernou dohodu s Íránem a vztahy mezi oběma zeměmi jsou opět krajně napjaté. Dohoda přitom umožnila Íránu zmírnit svou izolaci díky odstranění části mezinárodních sankcí výměnou za to, že Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně.