Potápěči vynesli z thajské jeskyně dopisy, záchranáři se snaží provrtat únikovou cestu

Omluvný dopis fotbalového trenéra se v sobotu prostřednictvím potápěčů dostal k rodičům 12 chlapců uvězněných už dva týdny v jeskyni na severu Thajska. Mladý trenér v něm napsal, že děti jsou pro tuto chvíli v pořádku. Chlapci svým rodinám také poslali vzkazy. Záchranáři se snaží vytvořit alternativní únikovou cestu a vrtají do skály v oblasti jeskyně. Provedli na sto vrtů, ale skupinu zatím nelokalizovali. Podle úřadů je naděje, že se skupinu podaří dostat ven v příštích třech až čtyřech dnech.

Video Události
video

Události ČT: Potápeči vynesli z jeskyně dopisy

„Rodičům všech dětí, všechny děti jsou v tuto chvíli v pořádku, pracovníci se o ně dobře starají. Slibuji, že se o děti budu starat nejlépe, jak to půjde. Chci poděkovat za veškerou podporu a chci se rodičům omluvit,“ vzkázal pětadvacetiletý trenér, který je se svými svěřenci ve věku od 11 do 16 let uvězněný v jeskyni Tcham Luang Nang Non od 23. června.

„Mám se dobře, ale je tady trochu zima. Nedělejte si o mě starosti. Nezapomeňte připravit moji narozeninovou oslavu,“ napsal jeden z chlapců. „Buďte v klidu, mami a tati. Jsou to dva týdny, co jsem odešel, ale vrátím se, abych vám pomáhal v obchodě,“ napsal jiný, jehož rodiče vedou malý obchod s potravinami.

Dopisy představují první komunikaci třináctičlenné skupiny s okolním světem od úterního zveřejnění videa natočeného britskými záchranáři, kteří mladé fotbalisty objevili. Uvěznění chlapci se své rodiče snažili uklidnit a psali o plánech na dobu po vysvobození z jeskynního systému. V tom ale nadále klesá množství kyslíku, čas záchranářům ubírají také očekávané prudké deště.

Proto se týmy záchranářů snaží o vytvoření vertikální únikové trasy. „Provedli jsme sto vrtů, ale zatím pozici (skupiny) neznáme,“ řekl šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj, kde se neštěstí stalo. Ujistil také, že děti jsou v dobrém stavu, přestože v jeskyni ubývá kyslíku.

„Děti se stále mohou procházet a hrát si,“ řekl guvernér. Britští experti podle něj dospěli k závěru, že prostor, do nějž se skupina před vodou uchýlila, je 'v pořádku'.

Členové rodiny se modlí před buddhistickou sochou v blízkosti jeskyně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sakchai Lalit

O čase spuštění záchranné operace rozhodne kvalita vzduchu a hladina vody 

Novinářům Osottanakón sdělil, že i když prší, úspěšně se daří odčerpávat vodu z trasy 3,2 kilometru, která chlapce dělí od svobody. „Dnes pršelo, ale hladina vody je stále na uspokojivé úrovni,“ prohlásil. V příštích dnech ale mají přijít intenzivnější srážky.

„(Příští) tři nebo čtyři dny budou nejvhodnější pro operaci a záchrannou akci s využitím jednoho z akčních plánů. Budeme-li čekat příliš dlouho, nevíme, kolik vody naprší,“ dodal guvernér. Upozornil, že silný déšť z minulého týdne měl uvnitř jeskynních prostor podobný efekt jako tsunami.

Vyloučil možnost, že by se čekalo, až voda opadne a skupina bude moci být vyvedena ven, protože to by znamenalo čekat 'do prosince až ledna'. „To nepřipadá v úvahu,“ řekl Osottanakón.

Video Zprávy v 10
video

Záchranáři hledají možnosti, jak vytvořit únikovou trasu

O tom, kdy bude záchranná operace zahájena, rozhodne kvalita vzduchu uvnitř jeskyně a hladina vody. Koncentrace kyslíku klesla podle Osottanakónova pátečního prohlášení ze 'zdravých' 21 procent na 15 procent. Pokud klesne pod 12 procent, začne to ovlivňovat organismus lidí, řekl guvernér.

Dodal také, že na cestě jsou zahraničí týmy zkušených potápěčů, kteří mají pomoci. „Vyzkoušeli jsme všechny záchranné plány, záchranné týmy vyberou nejméně rizikovou možnost,“ sdělil Osottanakón.

Zdroj: Rajabhat Mahasarakham University, French Federation of Speleology
Autor: ČT24

Pokud začne pršet, dojde k evakuaci jeskyní

Thajští záchranáři se zatím nechtějí do evakuace uvězněných dětí pouštět, protože chlapci si ještě neosvojili potápěčské dovednosti. Osottanakón ale řekl, že pokud by se opět dostavily vydatné deště, potápěči okamžitě zahájí evakuaci skrze dlouhou chodbu s několika úzkými či zaplavenými úseky.

Na místě záchranné práce sleduje 1100 novinářů s kamerami rozmístěnými v rozbahněném terénu v blízkosti jeskyně. Záchranářská operace si v pátek také vyžádala první oběť, když při zásobovací misi zahynul v podzemí na severu Thajska bývalý příslušník zdejšího námořnictva, který se na operaci podílel jako dobrovolník.

Česko nabídlo Thajsku oficiálně pomoc – speciální čerpadla

A ještě v sobotu by z Česka mohl odletět armádní speciál s pomocí do Thajska. Praha nabídla kalová čerpadla. „My jsme thajské straně tuto nabídku učinili a čekáme na její potvrzení či přijetí. Jsme schopni poslat až patnáct kusů těchto čerpadel,“ uvedl ministr vnitra, pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Tyto přístroje jsou speciálně upravené, aby odčerpávaly vodu s bahnem. Nabídku tamnímu krizovému štábu tlumočili dva čeští hasiči, kteří na místo přijeli dopoledne. Podle mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralové dvojice bezprostředně po příletu prohlédla okolí jeskyně a následně vyhodnotila formu pomoci.

Pokud thajské úřady česká čerpadla přijmou, mohl by s nimi zřejmě armádní speciál odletět ještě v sobotu večer.  „Letěl by s nimi tým deseti lidí obslužného personálu a čtyř potápěčů a samozřejmě by si vezli i týlové zabezpečení, pokud by na místě bylo třeba, aby se sami postarali o své ubytování a své zásoby,“ dodává Zaoralová.