Zakladatel pirátského serveru Dotcom může být vydán do USA, potvrdil novozélandský soud

Novozélandský odvolací soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, že zakladatel pirátského serveru Megaupload Kim Dotcom může být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z vydírání a porušování autorských práv. Dotcomův právník oznámil, že se jeho klient ještě odvolá k nejvyššímu novozélandskému soudu.

Zakladatel pirátského serveru Megaupload Kim Dotcom

Zdroj: Reuters Autor: Nigel Marple

Odvolací soud nyní zamítl Dotcomovo odvolání a potvrdil rozhodnutí o vydání z minulého roku. Americké úřady tvrdí, že internetový magnát německého původu a tři spoluobvinění spoluzakladatelé serveru Megaupload Mathias Ortmann, Bram van der Kolk a Finn Batato připravili filmová studia a nahrávací společnosti o více než pět set milionů dolarů (přes jedenáct miliard korun) a vydělali více než 175 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) tím, že nabádali uživatele internetu k ukládání a sdílení obsahu chráněného autorskými právy.

V USA hrozí Dotcomovi dvacet let vězení. Dotcom obvinění odmítá a tvrdí, že nemůže být zodpovědný za činy lidí, kteří se rozhodli využít jeho serveru k ilegálnímu stahování písniček nebo filmů. Američtí žalobci ale Dotcoma, který na Novém Zélandu získal povolení k pobytu, viní kromě porušování autorských práv i z praní špinavých peněz, vydírání a internetového podvodu.

„Můj právní tým si je jist, že (novozélandský) nejvyšší soud se mým odvoláním bude zabývat vzhledem k tomu, že jsou v sázce velmi významné právní otázky,“ reagoval Dotcom v prohlášení na čtvrteční verdikt odvolacího soudu. Současně zpochybnil, jak soud interpretoval předpisy upravující autorská práva. „Jde o precedent a o jeho důsledky na Novém Zélandu v jiných případech,“ uvedl.

Chybí důkazy, tvrdí obhájci

Dotcomovi obhájci už v předchozích soudních řízeních argumentovali tím, že narušení autorských práv není na Novém Zélandu trestným činem. Navíc podle nich neexistuje dostatek důkazů o tom, že se Dotcom a další představitelé Megauploadu spolčili s úmyslem spáchat trestný čin.

Jestliže nejvyšší soud Dotcomovo odvolání přijme a bude se jím zabývat, půjde o poslední Dotcomovo odvolání v rámci soudů. Nicméně ve snaze vyhnout se vydání do USA by mohl pokračovat v případě, že ministr spravedlnosti extradici schválí. I toto rozhodnutí totiž může nechat prověřit justicí.

Novozélandská policie zadržela německého rodáka s původním jménem Kim Schmitz v lednu 2012 na žádost amerických úřadů. Dotcom strávil měsíc ve vazbě, než byl propuštěn do domácího vězení. Server Megaupload.com úřady zablokovaly.