Izraelský exministr vyzradil Íránu informace o strategických cílech své země. Hrozí mu doživotí

Bývalý izraelský ministr pro energetiku Gonen Segev prozradil Teheránu informace o strategických cílech, například elektrárnách a čističkách vody. Segev byl zatčen v květnu v Rovníkové Guineji, odkud byl vydán do Izraele. Za spolupráci s íránskou tajnou službou mu hrozí doživotí.

Video Události
video

Události: Kauza íránského špiona

Izrael už zažil několik kapitol, ve kterých se politika propletla se zločinem. Prezidenta odsouzeného za znásilnění nebo premiéra a ministry zavřené za korupci. Ještě nikdy ale exministra obviněného ze špionáže ve prospěch úhlavního nepřítele – Íránu.

„Považuji ho za jednoho z deseti nejhorších izraelských špionů. Je to vlastizrada a on je velký zrádce,“ říká na adresu Segeva expert na izraelské tajné služby Yossi Melman.

Podle informací České televize poskytl Gonen Segev Íráncům přehled strategických zařízení civilní infrastruktury, kterou Izrael považuje za sféru národní bezpečnosti. Zvlášť kvůli hrozbě kybernetických útoků. Segev se také údajně snažil naverbovat lidi z izraelské státní správy.

„Měl informace o elektrárnách nebo zařízeních na úpravu vody, které jsou v Izraeli považovány za oblast strategického zájmu. V případě války by se bezpochyby staly cílem útoku ze strany Hizballáhu a Íránu,“ upozorňuje Melman.

Citlivé informace získal Segev v polovině 90. let, kdy byl dvakrát ministrem energetiky. Po odchodu z politiky a neúspěšné lékařské kariéře se pokusil zbohatnout na narkotikách. Za pašování 30 tisíc pilulek extáze strávil tři roky ve vězení.

Po propuštění odjel do Nigérie, kde v roce 2012 navázal vztah s íránskou tajnou službou. Mossadu se jej podařilo odhalit letos.

Zatčení díky léčce

Zásadní problém nastal s tím, jak íránského špiona dostat do Izraele, který nemá s Nigérií žádné oficiální vztahy. V centru izraelských výzvědných služeb proto vznikl plán nalákat ho do třetí země.

Prostřednictvím izraelské lékařky žijící v Rovníkové Guineji dostal íránský agent nabídku lukrativní práce. Na místě ho ale zatkli a předali izraelské tajné službě, která ho soukromým letadlem převezla domů. Za vlastizradu mu hrozí doživotí.