
Bytový komplex v Londýně funguje na bázi sdílení zelené energie
„V zásadě to znamená, že si lidé přebytečnou energii mohou vyměnit se sousedem tady v Hackney. Je to komunitní energie, kterou si komunity mohou vyměňovat mezi sebou za minimální náklady,“ uvedla technologická šéfka start-upu Verv Maria McKavanaghová.
Podle ní je to začátek možné sociálně-energetické revoluce, a to zejména pro chudší vrstvy společnosti. Obyvatelé Banister House si zatím testovací projekt chválí – za elektřinu jinak platí dost a výrazně dopředu. „Nikdo tu nemá zrovna hodně peněz. Momentálně to máme dost těžké a účty za elektřinu stále rostou,“ podotkl dělník Roger Wilfred, který tu žije přes patnáct let.
Každý pohyb energií v jednotlivé domácnosti zaznamenává přidružená aplikace. „Začal jsem si víc uvědomovat, kolik energie spotřebuju. Aplikace vám ukáže, co zrovna využíváte, je to živě přenášeno do obsahu v aplikaci. Takže vám třeba konkrétně řekne, kolik vás stojí používání varné konvice,“ podotkl Wilfred.
Kromě technologií je zapotřebí i předpoklad, že lidem se bude chtít nadbytek energie sdílet s ostatními, což bude podle šéfů start-upu vůbec největší výzva.