Severní Korea uzavře své jaderné testovací středisko, Trump by se mohl sejít s vůdcem KLDR do měsíce

Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko a přizve k tomu i americké experty. Vůdce KLDR Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu, oznámil úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Středisko se po poslední zkoušce zřejmě stalo nepoužitelným, naznačili nedávno čínští vědci. Zároveň by se během následujících tří až čtyř týdnů měl s vůdcem KLDR sejít na schůzce americký prezident Donald Trump. Projednávat se bude denuklearizace Korejského poloostrova.

Video Události
video

Události ČT: KLDR uzavře místo, kde testuje jaderné zbraně, slíbil Kim Čong-un

„Kim řekl během summitu (…), že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu,“ citovala agentura AFP mluvčího Mun Če-ina. Podle něj komunistický diktátor zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům z Jižní Koreje i Spojených států. Soul také informoval, že Pchjongjang projevil ochotu diskutovat o normalizaci vztahů s Japonskem.

Vůdci znepřátelených Korejí se v pátek dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich historické schůzky nevzešla. A někteří analytici upozorňují zejména na absenci časového plánu, přesné definice „kompletní denuklearizace“ či chybějící odkazy na kontrolní mechanismy celého procesu.

Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě není dál použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP. 

V rámci sbližování obou zemí Korejského poloostrova Kim Čong-un na pátečním summitu také slíbil, že KLDR posune svůj čas o 30 minut dopředu a sladí tak tamní hodiny s Jižní Koreou. Pchjongjang za jihokorejským časem o půl hodiny zaostává od roku 2015. Posun zavedl komunistický režim při příležitosti 70. výročí konce japonské nadvlády a vysvětlil jej jako skoncování s praktikou zavedenou japonskými kolonizátory.

Schůzka Trumpa a vůdce KLDR by měla být do měsíce

Dojednávané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem by se mohlo uskutečnit během příštích tří až čtyř týdnů. Trump to řekl v sobotu s tím, že půjde o důležitou schůzku věnovanou denuklearizaci Korejského poloostrova. Nový šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru v televizi ABC prohlásil, že Kim je „připraven“ předložit „plán, který by pomohl dosáhnout“ denuklearizace.

„Myslím, že se sejdeme během následujících tří nebo čtyř týdnů,“ prohlásil Trump na politickém shromáždění v americkém státě Michigan. „Bude to velmi důležité setkání, pokud jde o denuklearizaci Korejského poloostrova,“ dodal podle agentury Reuters.

Krátce před tím Trump na Twitteru napsal, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se její místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.

Komunistický režim v Pchjongjangu ještě před několika měsíci vyhrožoval útokem na americký tichomořský ostrov Guam a na Jižní Koreu, která je spojencem USA. Trump na raketový a jaderný program KLDR odpověděl uvalením nových sankcí. Kim Čong-una v minulosti označil za „malého a tlustého“ a dal mu přezdívku „Rakeťák“. Vůdce KLDR zase o Trumpovi řekl, že je choromyslný.

Nedávno však Trump prohlásil, že si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který zajistí bezpečnost, mír a prosperitu na Korejském poloostrově, zbaveném jaderných zbraní.

Minulý týden veřejnost překvapila zpráva o tom, že v Pchjongjangu s vůdcem komunistického režimu jednal tehdy ještě šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Pompeo. Ten v sobotu televizi ABC řekl, že absolvoval „dobrý rozhovor“ o „vážných záležitostech“.

„Měli jsme dlouhou konverzaci o nejzávažnějších otázkách, kterým naše dvě země čelí,“ řekl Pompeo o schůzce, která se konala o velikonočním víkendu. Podle nového amerického ministra zahraničí je Kim „připraven… předložit plán, který by pomohl dosáhnout“ denuklearizace.

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950–1953) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.