Zemřela Barbara Bushová. Bývalé první dámě USA bylo 92 let, obhajovala tradiční rodinu, ale i interrupce

Ve věku 92 let v úterý zemřela manželka bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matka exprezidenta George Bushe mladšího Barbara Bushová. Už v neděli mluvčí Bushových Jim McGrath uvedl, že bývalou první dámu zrazuje zdraví, další léčbu odmítá a rozhodla se zaměřit na paliativní péči. Kdy se bude konat pohřeb, zatím není jasné.

Video Události
video

Zemřela Barbara Bushová, oblíbená bývalá první dáma USA

Příčinu úmrtí Bushové rodina nesdělila. Bývalá první dáma se desítky let léčila s Gravesovou chorobou, onemocněním štítné žlázy. Podle informací CNN před smrtí trpěla také chronickou obstrukční plicní nemocí a problémy se srdcem.

Jako manželka prezidenta USA reprezentovala Bushová v letech 1989 až 1993 zemi v roli první dámy. Svým přirozeným vystupováním, charitativní činností, podporou tradiční rodiny, ale i střízlivým humorem si získala přízeň mnoha Američanů.

Barbara a George Bushovi se svým nejstarším synem Georgem v létě 1955
Zdroj: Reuters
George H. Bush s maželkou Barbarou a rodiči Prescottem a Dorothy Bushovými
Zdroj: Reuters

Manželka i matka prezidenta 

Bushová celý život pomáhala manželovi v diplomatické a politické kariéře. V roli první dámy se soustředila hlavně na šíření gramotnosti a podporu čtení. Trvala také na tom, že se nesnaží manželovu politiku ovlivňovat. „Nepletu se mu do jeho úřadu a on se mi neplete do mé domácnosti,“ řekla kdysi.

Ve své autobiografii v roce 1994 uvedla, že se snažila své vlastní politické názory před veřejností skrývat, odhalila zároveň dvě témata, na nichž se s manželem neshodla: na rozdíl od něj podporovala legalizaci interrupcí a postavila se proti prodeji útočných zbraní.

Bushová byla jednou ze dvou amerických prvních dam, které byly také matkou prezidenta. Druhou byla Abigail Adamsová, manželka prezidenta Johna Adamse a matka Johna Quincyho Adamse, která žila na přelomu 18. a 19. století.

Barbara a George Bushovi
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

S Georgem Bushem strávila 73 let 

Barbara Bushová, rozená Pierceová, se narodila v roce 1925 v New Yorku v rodině z vyšší střední třídy. Po studiu na dívčí škole zahájila studia na Smith College v Northamptonu ve státě Massachusetts. Seznámila se ale s Georgem W. H. Bushem a studia nedokončila. Svatba se konala v lednu 1945. Letos v lednu oslavili Bushovi 73. výročí svatby.

Narodilo se jim šest dětí. Nejstarší syn George Walker stál v čele Spojených států v letech 2001 až 2009. Politickou kariéru udělal i další ze synů Jeb, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy, v roce 2016 byl mezi kandidáty na prezidenta USA. Ačkoli se Bushová v roce 2013 postavila proti Jebově kandidatuře s tím, že v Bílém domě už bylo dost Bushů a šanci by měly dostat i jiné rodiny, později svého syna podpořila.

Rodině se však nevyhnuly ani rány osudu. V roce 1953 zemřela ve věku pouhých tří let na leukémii dcera Robin a Barbara Bushová měla slzy v očích i šest desítek let poté, když vyprávěla, jak viděla své dítě umírat: „Česala jsem jí vlasy a držela ji za ruku. Viděla jsem to malé tělíčko, viděla jsem, jak její duše odchází.“

Po ztrátě dítěte jí rychle zešedivěly vlasy, které se později - společně se šňůrou perel - staly jejím poznávacím znamením a důvodem, proč byla Bushová nazývána babičkou národa. 

Bývalý prezident USA a syn Bushové George W. Bush označil v prohlášení svou matku za „báječnou první dámu“ a „ženu jako žádnou jinou“. „Maminka nás udržovala stále ve střehu a přinášela nám smích až do konce,“ uvedl Bush mladší. Jeb Bush svou matku označil za „mimořádně laskavou, společenskou, zábavnou, vtipnou, milující, silnou, kultivovanou ženu“.

Poklona amerických prezidentů

„Melania a já se připojujeme k národu v oslavě života Barbary Bushové,“ napsal na Twitteru prezident Donald Trump. V přiloženém prohlášení označil první pár USA Bushovou za „obhájkyni americké rodiny“ a vyzdvihl její snahu o šíření gramotnosti.

Bývalý prezident Bill Clinton, který porazil George H. W. Bushe ve volbách v roce 1992, a jeho žena a bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová označili ve společném prohlášení Bushovou za mimořádnou ženu s „kuráží a grácií, inteligencí a krásou“.

„Barbara Bushová byla oporou rodiny, která se oddala veřejné službě,“ uvedl v prohlášení exprezident Barack Obama s manželkou Michelle, podle kterých byla bývalá první dáma rovněž „příkladem pokory a slušnosti“.

Barbara Bushová s prezidentem Barackem Obamou
Zdroj: Reuters
Autor: Jason Reed

Soustrast rodině Bushových vyjádřil také bývalý prezident Jimmy Carter s manželkou Rosalynn.

Bushová byla v Praze po revoluci, ostatní první dámy ji následovaly

Barbara Bushová navštívila Prahu pouhý rok po sametové revoluci. Prezidentský pár se tehdy  účastnil oslav výročí pádu komunistického režimu. Osobně v sídle Bushových ve Spojených státech se s první dámou setkal i tehdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

„Barbara Bushová byla hostitelka, ta připravila raut, ale hlavně se k nám všem hrozně hezky chovala, byla hrozně milá, vyzařovala z ní dobrosrdečnost a dobrota, ale bylo vidět, že to je skutečně matka toho rodu,“ vzpomíná Špaček. Bushová se do Česka vrátila ještě jednou v roce 1999, kdy doprovázela svého manžela, když mu Václav Havel udělil Řád Bílého lva. 

Když v roce 1994 přijel na svou první a dnes už téměř legendární návštěvu Bill Clinton, jeho žena Hillary s ním nebyla. Do Prahy přijela sama až o čtyři roky později, kdy se účastnila konference Forum 2000.

Den prožila i s prezidentským párem. Už tehdy bylo ale zřejmé, že se dá sama jednou na politiku. „Bylo vidět, že politice rozumí a zajímá se o ni. Byla schopná o ní velmi živě diskutovat,“ podotkl Špaček. Společně se oba prezidentské páry potkaly ještě několikrát a stali se z nich přátelé. Přijeli i na pohřeb Václava Havla. 

Další první dáma – Laura Bushová – navštívila Česko ve funkci hned dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy manžela doprovázela na summit NATO. „Prezident George Bush přijel s manželkou pochopitelně, neboť to byly i společenské záležitosti, které se připojovaly k summitu,“ uvedl Špaček.

Lauru popisuje jako noblesní dámu, která byla vždy perfektně oblečená a učesaná. Podruhé přiletěla o pět let později. Čas tady trávila hlavně s tehdejší první dámou Livií Klausovou. To Michelle Obamová strávila v roce 2009 v Česku jen dvacet hodin. Během té doby ale stihla nejznámější památky, židovský hřbitov i koncert.

Manželka nynějšího šéfa Bílého domu Melania Trumpová se zatím do Česka nepodívala. Program návštěv prvních dam se připravuje několik měsíců dopředu, většinou v něm hlavní roli hraje charita, kultura a pamětihodnosti.