Zlodějům „svět bez peněz“ svědčí, místo kapes sahají po datech

Bez hotovosti v kapse se zatím všude obejít nelze, platby kartou se ale staly každodenní samozřejmostí, čehož využívají hojně zloději. Jedním z hlavních terčů hackerských útoků současnosti jsou tak bezhotovostní transakce. Problémy neřeší přitom jen obchodníci – o účinnější zabezpečení usilují také vlády.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Rizika světa bez peněz

Fenomén „svět bez peněz“ se šíří. Lidé platí bankovkami a mincemi stále méně, naopak bezhotovostní platby se staly standardem. To má ale za následek i strmý nárůst v počtu pokusů o krádeže dat.

Jednu z největších v historii maloobchodu teď zaznamenali ve Spojených státech. Terčem se stalo přes pět milionů zákazníků amerických luxusních značek spadajících pod Společnost Hudsonova zálivu.

„Určili jsme, o jaký jde problém, a podnikli jsme kroky k jeho odstranění. Věříme, že pro naše zákazníky už nepředstavuje žádné nebezpečí. Jakmile budeme mít víc informací, ihned upozorníme naše zákazníky a všem zasaženým nabídneme bezplatně služby na ochranu identity včetně kreditního a webového monitoringu,“ uvedla firma v prohlášení.

Podle společnosti se hackeři dostali k bankovním údajům milionů zákazníků, kteří nakupovali v kamenných obchodech v New Yorku a New Jersey. Útočníci z ruskojazyčné skupiny Fin7 se k nim měli dostat pomocí zavirovaných e-mailů posílaných zaměstnancům poboček.

Hackeři už měli na internetu nabídnout prodej dat, experti přitom varují, že nejde jen o čísla kreditních karet. „Jde o metadata, která s tím jsou spojená, což je podle mě hlavní problém. Protože jakmile se někdo dostane k vašim metadatům, mohou si o vás zjistit celou řadu dalších věcí,“ upozornil Ankur Laroia, vedoucí oddělení strategických řešení ve firmě Alfresco Software.

Ve Švédsku má na transakce dohlížet stát

Problém zabezpečení transakcí neřeší jen obchodníci, ale i vlády. Ve Švédsku, kde se množí cedule s upozorněním „nepřijímáme hotovost“, chtějí správu digitálních plateb převést pod státní dohled.

Podle guvernéra tamní centrální banky Stefana Ingvese by se v případě mimořádné situace mohl systém stát účinným nástrojem nepřítele. „Připravenost Švédska by byla zásadně oslabena, pokud bychom kvůli nějaké vážné krizi nebo válce neměli dopředu rozhodnuto, jak budou domácnosti a firmy platit za palivo, zásoby a další potřeby,“ prohlásil Ingves podle britského listu Guardian.

Video Události
video

Události: Švédsko míří k bezhotovostní budoucnosti

Útočníci se mohou k údajům uživatelů dostat přes sociální sítě i mobilní telefony, banky proto zkoušejí inovovat samotnou podstatu kreditních karet. Jedním z možných řešení má být Wallet Card, tedy technologie s mnoha možnostmi pro platbu s dokonalejší ochranou.