Bývalý brazilský prezident Lula da Silva byl vzat do policejní vazby

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se v sobotu v Sao Paulu vzdal policii a následně byl letecky přepraven do města Curitiba na jihu země, kde si má odpykat dvanáctiletý trest za korupci.

Video Zprávy
video

Brazilský exprezident se vydal policii

Před ústředím federální policie v Curitibě na Lulu čekali jeho příznivci, kteří se střetli s příslušníky bezpečnostních sil. Ti k rozprášení davu použili slzný plyn a gumové projektily. Informovala o tom agentura Reuters.

Lula trvá na své nevině a v pátek neuposlechl nařízení federálního soudce Sergia Mora dostavit na policii v Curitibě, aby mohl nastoupit výkon trestu, k němuž byl zatím nepravomocně odsouzen. Místo toho setrvával v odborové centrále ocelářů na předměstí nejlidnatějšího brazilského města Sao Paulo, které je od Curitiby vzdáleno asi 400 kilometrů.

V sobotu se Lula rozhodl dobrovolně se vydat policii, jeho vůz však při odjezdu z centrály odborového svazu ocelářů zablokovaly davy přívrženců. Lula pak z vozu vystoupil a vrátil se do budovy svazu.

Poslední šance favorita voleb

Kolem půlnoci SELČ nicméně tiskové agentury oznámily, že Lula z centrály odborářů vyšel a nastoupil do policejního auta. Letecky byl pak exprezident přepraven do Curitiby do policejní vazby.

Lulova kauza je ostře sledována i kvůli tomu, že je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Lula má sice ještě možnost odvolání, to mu však již nezaručuje setrvání na svobodě a možnost kandidovat. Poslední slovo v otázce jeho kandidatury bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že ji neumožní.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho případ se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.