Kryptoměna farmáře Šljapnikova nabírá v Rusku na oblibě

S vlastní kryptoměnou přišel ruský farmář Michail Šljapnikov. Považuje ji za nástroj moderní doby. Zpočátku budil jeho kolion, jak se měna podle farmářova bydliště nazývá, rozpaky. Teď se o ní ví daleko za hranicemi jeho vesnice.

Video Události
video

Příběh Michaila Šljapnikova a jeho kryptoměny

Pětašedesátiletý farmář Michail Šljapnikov žije na venkově už jedenáct let. Vesnici prakticky neopouští, kdo se s ním chce sejít, musí k němu. A přijíždějí návštěvy z evropských i asijských zemí.

Vesnice Kolionovo finanční centrum rozhodně nepřipomíná. Do nejbližšího města je 40 kilometrů, stojí tu jen osmnáct domů a v zimě tu žijí pouze tři lidé. V létě jich sem ale přijíždí několik desítek.

Kbelík brambor za jeden kolion

Šljapnikov se sem odstěhoval z Moskvy, když se od lékařů dozvěděl, že mu po sérii onkologických operací zbývají tři měsíce života. Nejdříve založil rozsáhlou lesní školku, později vytiskl vlastní měnu a začal se směnným obchodem. Kbelík brambor přišel na jeden kolion. Šljapnikov ale skončil před soudem kvůli ohrožení finančního systému Ruska a snaze uvést zemi do ekonomické krize. Koliony skončily.

„Uvidíme. Chce to čas, aby se ověřila má slova a moje myšlenky byly přijaté,“ míní Šljapnikov. Před rokem a půl ale přišel s kryptoměnou.

/*json*/{"map":{"lat":55.497832890441,"lng":38.86490939531245,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":55.34194869389043,"lng":39.4609176960937,"type":"1","description":"Kolionovo"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Zájem mají hlavně mladí Rusové

Kryptoměnu Rusko ještě před čtyřmi roky zásadně odmítalo, teď úřady chystají zákonné normy a regulaci. Zájem je zejména ze strany mladých Rusů.

Mezi zhruba patnácti sty světovými kryptoměnami se kolion pohybuje kolem sedmisté příčky. Tržní kapitalizace je sice stotisíckrát nižší než u bitcoinu, Šljapnikov je ale velkým optimistou. V kryptoměně vidí velkou budoucnost. Oceňuje především nezávislost na bankovním systému a absenci zprostředkovatelů. Přestože si uvědomuje rizika, obhajuje ji kvůli pocitu svobody a samostatnosti.