Už to není jen sucho, ale přírodní katastrofa. Vláda v JAR zavádí krizové řízení

V Jihoafrické republice v úterý vyhlásili na celém území stav přírodní katastrofy. Důvodem je mimořádné sucho, které sužuje zejména Kapské Město, kde hrozí přerušení dodávek pitné vody. Krizové řízení je nyní v rukou vlády, informovala agentura AFP.

Úřady rozhodly po „přehodnocení rozsahu a závažnosti současného sucha“. To má kořeny v období výjimečného sucha v letech 2015 a 2016, po němž se zásoby vody kvůli trvale nízkým srážkovým úhrnům neobnovily. K nedostatku životodárné tekutiny přispěly podle agentury AP globální klimatické změny a masivní růst populace Kapského Města.

Tato čtyřmilionová aglomerace na jihozápadě JAR je oblíbeným cílem turistů. Od začátku měsíce tam ale platí limit 50 litrů pro denní spotřebu vody na osobu. Takzvaný „den nula“, kdy úřady zavřou kohoutky všem „postradatelným“ odběratelům, se díky úsporným opatřením místních farmářů posunul z 11. května na 4. června.

Nejistý je ovšem i vývoj v centrální části JAR a také v sousedním Lesothu. Agentura Reuters na začátku února informovala, že znepokojivě nízké hladiny hlásí přehrady v Lesothu, z nichž čerpají vodu jihoafrická velkoměsta Johannesburg a Pretoria.

Načítání...