Po 5,5 letech na svobodě? Assange žádá Brity o stažení zatykače

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange žádá soud v Londýně o stažení zatykače, který na něj byl vydán v roce 2012, když se nedostavil k jednání ohledně vydání švédské justici. Od té doby se ukrývá na ekvádorské ambasádě v britské metropoli. Pokud s žádostí uspěje, mohl by získat svobodu. Soud rozhodne 6. února.

Julian Assange na ekvádorské ambasádě
Zdroj: REUTERS Autor: Neil Hall

„Usiluje o to, aby byl zatykač zrušen, neboť Švédové potvrdili, že extradiční žádost již není platná,“ řekl mluvčí britské prokuratury Crown Prosecution Service. Právník Mark Summers u soudu řekl, že žádost „ztratila svůj smysl a svoji funkci“.

Švédsko o vydání Assange žádalo kvůli obviněním ze znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. Programátor původem z Austrálie vinu odmítá. Před vydávacím řízením se uchýlil na ekvádorskou ambasádu v obavě, že by ho Švédsko vydalo do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů, například o válce v Iráku či Afghánistánu.

Švédská prokuratura ale loni v květnu zastavila předběžné vyšetřování údajného sexuálního násilí, a podle Assange by tak měli stíhání zastavit i Britové.

Pobyt zakladatele WikiLeaks na ekvádorské ambasádě se už protáhl na více než 5,5 roku a britská média tento týden na základě posledních pozorování lékařů uvedla, že jeho současná životní situace má „nebezpečný“ vliv na jeho zdraví.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno navíc prohlásil, že Assange působí jeho vládě „vícero potíží“. Ekvádor mu udělil azyl a v prosinci také občanství a Assange by se tam chtěl přestěhovat. Ekvádorská vláda ale na začátku roku uvedla, že ambasádu neopustí, dokud nebude mít zaručen bezpečný odchod.

Assange proslavily úniky WikiLeaks

Julian Assange už od konce 80. let minulého století působil jako hacker v různých skupinách, které se nabourávaly do databází nadnárodních firem či státních institucí, australských či amerických. V souvislosti s tím byl v polovině 90. let obviněn z několika trestných činů, nakonec vyvázl s pokutou. 

Celebritou se stal díky serveru WikiLeaks, u jehož zrodu stál v roce 2006. Tento projekt se od začátku zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Julian Assange
Profil

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange (1971), vystudovaný australský matematik a fyzik, se dříve živil jako programátor a počítačový konzultant.

WikiLeaks označil za prostředek informační války proti stávajícímu počínání vlád a neokorporativistickému chování velkých nadnárodních firem, proti němuž má smysl bojovat.

Od roku 2012 se ovšem Assange skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Snaží se tak vyhnout verdiktu britského soudu, který rozhodl o jeho vydání do Švédska kvůli údajnému znásilnění. V květnu 2017 Švédové stíhání ukončili.

Assange podezření opakovaně označil za politicky motivované s cílem zdiskreditovat server WikiLeaks. Tvrdil, že by mu ve Švédsku hrozilo vydání do USA. I podle dalších lidí tato obvinění představují vykonstruovaný proces, za nímž stojí politické síly, které chtějí Assange zneškodnit.