Češka zadržená v Pákistánu s heroinem zůstane ve vazbě

Pákistánský soud prodloužil vazbu Češce, která byla před dvěma týdny zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Ve věznici zatím zůstane do konce ledna, kdy bude soud o prodloužení vazby rozhodovat znovu.

Češka zadržená v Pákistánu s drogami
Zdroj: ČT24

„Případ vyšetřují i celníci, vyšetřování ještě neskončilo,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Soudní řízení, které už bude řešit samotný čin, by podle dosavadních informací české diplomacie mohlo začít v první polovině února. 

Pákistánský list Daily Pakistan napsal, že Češka nemohla být ve středu k soudu předvedena kvůli stávce místní policie. Policisté bojkotovali soudní jednání poté, co byli někteří jejich kolegové zbiti studenty na Paňdžábské univerzitě po střetech mezi dvěma skupinami tamních posluchačů. Další soudní jednání proběhne 30. ledna.

Soud prodloužil vazbu i komplici Češky

Server deníku rovněž napsal, že před soud byl ve středu předveden údajný pákistánský komplic mladé Češky, kterému byla prodloužena vazba o dva týdny. Muž prý Češce zařídil v Pákistánu ubytování, a to na pokyn svého bratra, kterého zadržená česká občanka již dříve označila za svého obchodního partnera.

V úterý Valentová uvedla, že Češka se v Láhauru setkala s českým honorárním konzulem, dostala vzkazy od rodiny a balíček se základními potřebami. Dívka má k dispozici právníka, podle mluvčí je na tom zdravotně dobře a na podmínky ve věznici si nestěžovala.

Pákistánští celníci ženu zadrželi 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Devět kilogramů drogy našli v jejím kufru.

Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Ten se ale podle českého ministerstva zahraničí zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.