Bývalý šéf Trumpovy kampaně zažaloval vyšetřovatele, který rozplétá roli Moskvy

Bývalý šéf volební kampaně amerického prezidenta Paul Manafort zažaloval zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje roli Moskvy v předloňských prezidentských volbách v USA. Domnívá se, že překročil své pravomoci. Žaloba míří také na náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který na Muellerovu práci formálně dohlíží.

Donald Trump, Paul Manafort a Ivanka Trumpová
Zdroj: Reuters Autor: Rick Wilking

Manafort v rámci ruské kauzy čelí obvinění, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal.

Soud Manafortovi, který se cítí nevinen, vloni v říjnu uložil domácí vězení. V listopadu se dohodl na kauci, aby mohl svůj domov opustit.

V občanskoprávní žalobě podané u soudu ve Washingtonu nyní Manafort tvrdí, že Mueller svým rozsáhlým vyšetřováním překračuje své pravomoci, proto by měl být usměrněn.

Také Rosenstein, který je zároveň zástupcem nejvyššího státního žalobce, jímž je z titulu své funkce ministr spravedlnosti Jeff Sessions, podle Manaforta překročil své pravomoci, když Muellerovi dal souhlas vyšetřovat cokoli, na co během svého pátrání narazí.

Manafort se tak žalobou snaží nejen omezit Muellerovo pole působnosti, ale usiluje taky o to, aby soud jeho případ zastavil. Mueller své pátrání nyní soustředí na Trumpovo okolí. Snaží se zjistit, zda jeho blízcí spolupracovníci byli během prezidentské kampaně ve spojení s Moskvou.