Extrémní počasí v USA: stoletý mráz v Jižní Dakotě, desítky nehod a zrušená výuka

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly kruté mrazy, které dál svírají americký středozápad. Město Aberdeen v Jižní Dakotě oznámilo „stoletý mráz“, když teplota spadla na minus 36 stupňů Celsia. Na severozápadě země prý naměřili dokonce minus padesát. Arktické podmínky si za týden vyžádaly nejméně devět životů.

Mráz v Chicagu
Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Nam Y. Huh

Studené počasí znepříjemnilo Američanům život už během Vánoc. Podle americké Národní povětrnostní služby (NWS) extrémně nízké teploty postihly širokou oblast od Texasu ke kanadským hranicím, od státu Montana na západě USA po východní atlantické pobřeží.

A meteorologové varují, že to nejhorší Spojené státy teprve čeká. „Studené počasí rozhodně nekončí a to nejhorší teprve přijde,“ uvedl meteorolog televize CNN Taylor Ward. Mimořádná zima přitom nepanuje jen u hranic s Kanadou. Hluboko pod nulu šla teplota například i v Atlantě, minus tři stupně naměřili ráno také v New Orleans. 

Ve velkých městech jsou otevřena vyhřívaná útočiště pro bezdomovce, v Chicagu zrušili tradiční novoroční koupání v Michiganském jezeře.

Město Aberdeen v Jižní Dakotě postihly podobné mrazy naposledy před 99 lety. Radnice Omahy odložila na příznivější dobu novoroční ohňostroj, který obvykle přiláká kolem 30 tisíc lidí. V milionovém Indianapolisu se nevyučovalo a vysokoškolské koleje zůstaly zavřené.

V horách státu Montana naměřili meteorologové při nárazech větru hrozivých 50 stupňů pod nulou, napsala agentura AP. Neobvykle chladné počasí zasáhlo i jih USA, mrazivé teploty hlásí New Orleans nebo alabamské město Mobile.

Mráz v Chicagu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Stephen Chung

Na podchlazení už v USA zemřelo nejméně devět lidí. Dva mrtvé našli policisté v Milwaukee, jeden muž zemřel na ulici v severodakotském Bismarcku. Oběti mrazů oznámili i záchranáři ve státech Západní Virginie a Illinois. Dosud poslední oběť je hlášena ze St. Louis: v kontejneru s odpadky byl nalezen mrtvý bezdomovec poté, co teplota v noci klesla více než 20 stupňů pod nulu.

Policisté také zaznamenali několik hromadných dopravních nehod. V texaském městě Abilene na zledovatělé silnici během 24 hodin havarovalo téměř čtyřicet vozů.