Tillerson chce jednat s KLDR i bez slibu odzbrojení. Bílý dům ale žádá po Kimově režimu „lepší chování“

Spojené státy jsou připravené usednout za jednací stůl se Severní Koreou, aniž by si kladly jakékoli podmínky. V projevu na půdě think-tanku Atlantic Council to řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Bílý dům ale později Tillersonovo tvrzení zpochybnil. Pchjongjang by prý nejdřív musel „zlepšit své chování“. Teprve pak bude možné zasednout k jednacímu stolu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Tillerson chce jednat s KLDR

„Pojďme se jen potkat,“ řekl Tillerson. „Můžeme hovořit, o čemkoli budete chtít. Můžeme hovořit o tom, zda to bude čtvercový nebo kulatý stůl,“ dodal. Na prvotním setkání by se podle něj mohla stanovit pravidla budoucího formálního jednání. 

„Jsme připraveni jednat, kdykoli budou připraveni jednat oni,“ řekl šéf americké diplomacie. Tím, že vyjádřil ochotu USA jednat „bez podmínek“, Tillerson opustil své dřívější stanovisko, že Washington může s Pchjongjangem usednout k jednacímu stolu pouze za předpokladu, že KLDR přistoupí k odzbrojení.

„Není realistické, abychom řekli, že s vámi budeme diskutovat jen v případě, že k jednacímu stolu přijdete připraveni vzdát se svého jaderného programu,“ řekl Tillerson. Pchjongjang podle něj totiž do programu „příliš mnoho investoval“.

Nejmenovaný mluvčí prezidentské Národní bezpečnostní rady (NSC) ale ministrův přístup zpochybnil. „Vzhledem k nedávnému raketovému testu Severní Koreje teď evidentně není (k jednání) vhodná doba,“ řekl agentuře Reuters. Americká vláda je prý jednotná v názoru, že jakékoli jednání s KLDR musí předcházet „zásadní zlepšení jejího chování“.

Vojenský zásah jako osobní selhání

Americký ministr zahraničí v projevu také uvedl, že připravenost Spojených států odpovědět na severokorejskou hrozbu vojensky je stále vysoká. Vojenské řešení by nicméně podle svých slov považoval za osobní selhání.

Prezident USA Donald Trump několikrát uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit.

Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout Spojené státy. Všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Krok Tillersona ocenilo Rusko a Čína

Nabídku Tillersona podle agentury Reuters uvítal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podobně se vyjádřil na pravidelném brífinku i mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Do severokorejské metropole Pchjongjangu mezitím dorazila delegace ruského ministerstva obrany. Účel jejich návštěvy zatím není znám. Od vypuknutí krize mezi USA a KLDR kvůli severokorejským jaderným a raketovým zkouškám ale sever Korejského poloostrova už navštívilo několik zástupců Ruska a Číny, aby se severokorejským vedením konzultovali situaci.