Tillerson chce jednat s KLDR i bez slibu odzbrojení. Bílý dům ale žádá po Kimově režimu „lepší chování“

3 minuty
Horizont ČT24: Tillerson chce jednat s KLDR
Zdroj: ČT24

Spojené státy jsou připravené usednout za jednací stůl se Severní Koreou, aniž by si kladly jakékoli podmínky. V projevu na půdě think-tanku Atlantic Council to řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Bílý dům ale později Tillersonovo tvrzení zpochybnil. Pchjongjang by prý nejdřív musel „zlepšit své chování“. Teprve pak bude možné zasednout k jednacímu stolu.

„Pojďme se jen potkat,“ řekl Tillerson. „Můžeme hovořit, o čemkoli budete chtít. Můžeme hovořit o tom, zda to bude čtvercový nebo kulatý stůl,“ dodal. Na prvotním setkání by se podle něj mohla stanovit pravidla budoucího formálního jednání. 

„Jsme připraveni jednat, kdykoli budou připraveni jednat oni,“ řekl šéf americké diplomacie. Tím, že vyjádřil ochotu USA jednat „bez podmínek“, Tillerson opustil své dřívější stanovisko, že Washington může s Pchjongjangem usednout k jednacímu stolu pouze za předpokladu, že KLDR přistoupí k odzbrojení.

„Není realistické, abychom řekli, že s vámi budeme diskutovat jen v případě, že k jednacímu stolu přijdete připraveni vzdát se svého jaderného programu,“ řekl Tillerson. Pchjongjang podle něj totiž do programu „příliš mnoho investoval“.

Nejmenovaný mluvčí prezidentské Národní bezpečnostní rady (NSC) ale ministrův přístup zpochybnil. „Vzhledem k nedávnému raketovému testu Severní Koreje teď evidentně není (k jednání) vhodná doba,“ řekl agentuře Reuters. Americká vláda je prý jednotná v názoru, že jakékoli jednání s KLDR musí předcházet „zásadní zlepšení jejího chování“.

Vojenský zásah jako osobní selhání

Americký ministr zahraničí v projevu také uvedl, že připravenost Spojených států odpovědět na severokorejskou hrozbu vojensky je stále vysoká. Vojenské řešení by nicméně podle svých slov považoval za osobní selhání.

Prezident USA Donald Trump několikrát uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit.

Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout Spojené státy. Všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Krok Tillersona ocenilo Rusko a Čína

Nabídku Tillersona podle agentury Reuters uvítal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podobně se vyjádřil na pravidelném brífinku i mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Do severokorejské metropole Pchjongjangu mezitím dorazila delegace ruského ministerstva obrany. Účel jejich návštěvy zatím není znám. Od vypuknutí krize mezi USA a KLDR kvůli severokorejským jaderným a raketovým zkouškám ale sever Korejského poloostrova už navštívilo několik zástupců Ruska a Číny, aby se severokorejským vedením konzultovali situaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čínská Temu podle EK dost nebrání prodeji nelegálních produktů, hrozí jí pokuta

Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to v pondělí uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Společnost ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale Komise neuvedla.
13:48Aktualizovánopřed 6 mminutami

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Má začít platit o půlnoci tamního času. Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev hlásí po ruském útoku několik zraněných, mezi nimi je i dítě

Několik obyvatel výškového domu v Kyjevě utrpělo v noci na pondělí zranění při náletu ruských dronů. Údaje o jejich počtu se liší, šéf městské vojenské správy Tymur Tkačenko informoval o osmi zraněných, starosta Vitalij Klyčko a ukrajinská policie pak o pěti. Kvůli ruskému letectvu vzlétly polské stíhačky. Litevské úřady mluví o neidentifikovaném dronu, který do Litvy ráno přiletěl z Běloruska. Tento měsíc se u hranic obou zemí zřítil dron, který byl později rozpoznán jako ruský.
08:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OSN podle Izraele v Gaze rozdala jídlo ze 120 kamionů, mrtvých ale přibývá

Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT prohlásil, že OSN a další mezinárodní organizace v neděli v Pásmu Gazy vyzvedly a distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů. Z Gazy jsou ale přitom hlášena další úmrtí v důsledku hladu. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týden situaci popsal jako „masové hladovění způsobené člověkem“.
11:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Poslední krok k suverenitě i základ neutrality. Rakousko si připomnělo výročí „státní smlouvy“

Rakousko si v neděli připomnělo 70 let od obnovení suverenity. Takzvaná státní smlouva vedla ke sjednocení země i odchodu okupačních vojsk spojeneckých armád. Podepsána byla na horním zámku Belvedere 15. května 1955, avšak v platnost vstoupila až 27. července. Dokument podle historika Wolfganga Muellera představuje poslední krok na cestě Rakouska k suverénnímu státu po druhé světové válce. Kromě toho se ale tehdy zrodila i dodnes platná neutralita. V NATO tak alpský stát dosud není, i když ho alianční státy obklopují. Ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová však připustila, že o možném členství v Alianci by Rakousko mohlo debatovat. Většina obyvatel země si nicméně neutrality stále váží a vnímá ji jako výhodu.
před 2 hhodinami

Při nehodě vlaku v Německu zemřel i strojvedoucí, zraněných je 41

Mezi třemi oběťmi nedělního železničního neštěstí v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa je i strojvedoucí a spolupracovník společnosti Deutsche Bahn (DB), informovala agentura DPA s odvoláním na okresní velitelku hasičů. Zranění utrpělo 41 lidí, vícero z nich vážná. Příčinou vykolejení vlaku byl zřejmě sesuv půdy. Zatím není jasné, jak dlouho bude trať v místě uzavřena, funguje náhradní doprava.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 2 hhodinami

Bezejmenné hroby migrantů zůstávají němým svědectvím uprchlické krize

Od italské Lampedusy přes řecký Evros a Lesbos až po španělské Kanárské ostrovy a mauritánské pobřeží se hřbitovy plní těly migrantů, kteří zahynuli při pokusu dostat se do Evropy. Každý z hrobů připomíná úskalí migračních cest, které i v roce 2025 patří k nejnebezpečnějším na světě. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) od roku 2014 zemřelo nebo zmizelo při cestě do Řecka přes tři tisíce lidí – včetně 799 jen v roce 2024, který patří k nejsmrtelnějším v historii této migrační trasy.
před 3 hhodinami
Načítání...