Zeman přiletěl do Soči, v úterý ho čeká beseda s prezidentem Putinem

Na pětidenní návštěvu Ruska přiletěl do černomořského letoviska Soči český prezident Miloš Zeman. Státní návštěva, první oficiální cesta do Ruska podobného rozsahu po deseti letech, začne v úterý besedou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zeman kromě Soči navštíví metropoli Moskvu a uralský Jekatěrinburg, na cestě ho doprovází manželka Ivana Zemanová.

Z květnového jednání Miloše Zemana a Vladimira Putina v Číně
Zdroj: ČTK Autor: Kancelář prezidenta republiky/Hana Brožková

K soukromé besedě se český prezident ve středu sejde i s premiérem Dmitrijem Medveděvem, vyloučeno není ani setkání s posledním sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem, který kvůli špatnému zdraví loni v září zrušil svou cestu do Prahy. Vrcholem pracovní části Zemanovy cesty bude účast na dvou podnikatelských fórech v Moskvě a Jekatěrinburgu.

Kolem 130 zástupců českých firem bude na seminářích debatovat o možné obchodní a hospodářské spolupráci, zejména v energetice a dopravě. Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy uvádí, že před podepsáním je třináct kontraktů v hodnotě přes 20 miliard korun.

V Moskvě, kde bude pobývat ve středu a ve čtvrtek, Zeman vyznamená několik ruských válečných veteránů a otevře výstavu o pokladech Pražského hradu, jež je odpovědí na přehlídku exponátů z carské dynastie Romanovců, která byla na Pražském hradě vystavena v roce 2011.

Páteční Zemanův program v Jekatěrinburgu, který leží asi 1700 kilometrů východně od Moskvy, obsahuje kromě účasti na podnikatelském fóru také převzetí čestného doktorátu na Uralské federální univerzitě, položení věnce k pomníku československých legionářů na místním Michajlovském hřbitově a prohlídku Uralského závodu civilního letectví (UZGA), který kompletuje letouny české výroby L-410. Týž den se prezident vrátí do Prahy.